Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 běžeckých závodů světa, které byste si měli vyzkoušet

Cestování

  6:27
Baví vás běhání a rádi byste ho vyzkoušeli i v jiných koutech světa nebo spojili s cestováním? Přinášíme pár tipů na ty nejzajímavější běžecké závody světa. Lákají vás extrémní podmínky jako pouště nebo polární oblasti? Chtěli byste běhat mezi pagodami daleké Barmy nebo se proběhnout po Velké čínské zdi? Tady je pár tipů.

Běhání (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Fire and Ice Ultra

Lokalita: Island

Vzdálenost: 250 km za 6 dní

Datum závodu: 29. srpna – 3. září

Registrační poplatek: £2000

Oheň a led. To a mnohem víc nabízí relativní nováček v extrémních závodech na dlouhé vzdálenosti, které v poslední době získávají na popularitě. Jeho organizátoři si sami vyzkoušeli mnoho elitních závodů této kategorie a tak přináší závod, který kombinuje a napodobuje prostředí a podmínky písečných dun Sahary, ledovců Antarktiky, údolí, řeky a pláně Evropy a Ameriky spolu s jedinečnými výhledy a vulkány Islandu. Závod obsahuje různé druhy terénu a vyžaduje soběstačnost závodníků a to ve všem až na stany, které poskytují organizátoři. Denní etapy se pak nejčastěji pohybují mezi 30-40 km jeden den ale dosahují až 70 km. Někteří závodníci, kteří se již účastnili podobných extrémních závodů, jako například Des Sables Maratonu tvrdí, že tenhle závod je rozhodně těžší. Je také levnější a dostupnější nejen co se týče vzdálenosti z České republiky, ale také co do žádanosti a naplnění registrací. Na letošní rok stále ještě zbývají poslední místa!

4 Deserts

Lokality: Atacama - 2. října 2016, Chile / Sahara 1. – 7. května 2016, Namibie, 250 km za 7 dní $3,700 / Antarctica 18-29 listopadu / Gobi - 19. – 25. června 2016, Čína

Vzdálenost: pokaždé kolem 250 km za 7 dní

Registrační poplatek: mezi $3700 na všechny až na závod na Antarktidě, tam je poplatek $12 900

Závody této série jsou pořádány již přes 10 let a těší se stále větší popularitě. Svými lokalitami, velikostí a organizací se řadí mezi nejprestižnější závody vůbec. Všechny závody mají náročnější terén a podmínky, vyžadují soběstačnost až na nocleh ve stanech, které jsou poskytovány. Tyhle náročné závody pouští jsou pro opravdové experty, nadšence a milovníky výzvy. Překonat 250 km v kterékoliv ze 4 pouští vás rozhodně posune až na hranici vašich možností. Většina účastníků závodu přes poušť Gobi pak závod popsala nejen jako náročný a unikátní, ale také jako velmi obohacující. Pokud chcete spolu s dalšími, či o samotě rozjímat nad světem, životem, o tom, kdo jste nebo se dostat do běžeckého zenového stavu, mnozí bývalý účastníci doporučují právě jednu z těchto pouští.

Mongolia Sunrise to Sunset

Lokalita: Mongolsko

Vzdálenost: 42 a 100 km

Datum závodu: 3. srpna 2016

Registrační poplatek: $1920 včetně týdenního pobytu v rezervaci

Tento překrásný závod mongolskou přírodu je pořádaný neziskovou organizací, která se soustředí na zachování mongolské přírody a životního prostředí – EcoLeap. Závod je veden národním parkem Hovsgol a má za cíl věnovat celý výtěžek ze závodu místním komunitám a přírodě. Pokud tedy chcete zažít unikátní exotickou atmosféru s týdenním pobytem v malé mongolské komunitě uprostřed národního parku s aktivitami jako je trekking, jízda na koni nebo kajaku po místním jezeře a přispět na dobrou věc, Mongolia Sunrise to Sunset je ideální příležitost. Závod navíc patří mezi kvalifikační závody na Ultra Trial du Mont Blanc a jeho absolvováním si vysloužíte 4 body z 9 potřebných. Registrovat se můžete už nyní.

Kilimanjaro Marathon

Lokalita: Tanzanie

Vzdálenost: 42, 21 a 5 km

Datum závodu: 28. února 2016

Registrační poplatek: cca 2000CZK

Běh kolem africké nejvyšší hory, Kilimandžáro, s nadmořskou výškou dosahující 5895 metrů, která dominuje celému závodu. Tento závod se koná každoročně koncem února nebo začátkem března a výtěžek z něj jde na charitativní účely. Loni se ho účastnil například i Scott Jurek, který byl Kilimandžárem uchvácen. Po krátkém výběhu z města a zhruba 8 kilometrové rovince už čeká postupné stoupání na horu, lemovanou africkými fanoušky, které dodávají závodu na atmosféře a motivují běžce. Rychlý sběh dolů už je spíš za odměnu a běžci si mohou užít oslavy v africkém stylu a další aktivity, které pro ně mají v případě zájmu organizátoři připravené za malý poplatek navíc. Pokud vás tedy láká Afrika a její nevyšší hora, ale nejste pro příliš extrémní závody, pak je Kilimanjaro Marathon právě pro vás. Registrace je otevřena.

Maraton Rapa Nui

Lokalita: Velikonoční ostrov, Polynésie, Tichý oceán, pod správou Chile

Vzdálenost: 10, 21 a 42 km

Datum závodu: 5. června 2016

Registrační poplatek: $400

Tento ostrov vulkanického původu pojmenovaný Rapa Nui, česky Velká země, je nejodlehlejší obydlený ostrov na světě. Délka ostrova je pouze 24 km a plochu má 163km2 takže pokud běžíte maratonskou vzdálenost, proběhnete ostrov prakticky kolem dokola. Pokud si chcete vyzkoušet něco opravdu netradičního, komorního (závod má kapacitu pouze 180 závodníků) a nezapomenutelného, Maraton Rapa Nui nabízí to všechno. Registrace jsou spuštěny, není nutno splňovat žádné kvalifikační podmínky, pro tento rok je stále ještě volných cca 80 míst.

The Big Five Marathon, Africký národní park

Lokalita: Jihoafrická republika, provincie Limpopo

Vzdálenost: 21 a 42 km

Datum závodu: 25. června 2016

Registrační poplatek včetně balíčku ubytování a výletů na 6 dní za 1475 EUR a na 8 dní za 1875 EUR

Nejdivočejší ze všech, tak si tenhle maraton přezdívá a z dobrého důvodu. Podle časopisu Forbes je jedním z 10 závodů, za kterými se vyplatí cestovat. Vždycky jste snili o tom, jaké to je podívat se mezi nosorožce, lvy, leopardy a slony? A co takhle si s nimi zaběhat přímo v africké savaně? The Big Five Maraton vede přímo skrz africký Národní park. Na cestě vám tak krom příslušníků afrických kmenů možná budou fandit i sloni! A už jste slyšeli, z čeho se v Africe pije voda? Jedině ze sáčků! Jaký je to pocit utrhnout zuby kus sáčku a konečně do sebe dostat trochu tekutiny po běhu náročným terénem? Pokud vás tento závod zaujal, registrace pro rok 2016 je otevřena!

The Great Wall of China Marathon

Lokalita: Velká čínská zeď, Čína

Vzdálenost: 21, 42 a 8,5 km

Datum závodu: 21. května 2016

Registrační poplatek: 6 denní balíček s výlety a prohlídkami $1280 7 denní pak za $1490

Závod vedoucí Velkou čínskou zdí rozhodně nepatří mezi nejlehčí. Tvrdý povrch, 5 164 schodů a odlišné klima. Odměnou je ale všudypřítomný nádech bohaté kultury a historie, která je s Velkou čínskou zdí provázaná. Vyběhnout přes 5000 schodů bude rozhodně velká výzva ale také velký zážitek. O to se právě organizátoři z dánské Adventure Company snaží. Stále je možné se přihlásit pro letošní závod.

The Noth Pole Marathon

Lokalita: Severní pól

Vzdálenost: 42 km

Datum závodu: 9. dubna 2016

Registrační poplatek: 13 800 EUR

Jeden z velmi extrémních maratonů, který se běží na severním pólu, je dokonce registrovaný Guinessovou knihou rekordů jako nejsevernější maraton na světě. Pokud preferujete raději mrazivější výzvy oproti pouštním horkům, North Pole Marathon vám s teplotami hluboko pod bodem mrazu bude vyhovovat. Do této doby úspěšně dokončilo pouze asi 400 lidí. Za Českou republiku loni závod úspěšně dokončil Petr Vabroušek. Na letošní edici je stále možné se registrovat.

The Polar Circle Marathon

Lokalita: Kangerlussuaq, Grónsko

Vzdálenost: 21 a 42 km

Datum závodu: 29. a 30. října 2016

Registrační poplatek: odhadem $1000-5000 za vícedenní balíček

Extrémní závod ledovou tundrou v teplotách, které nepřekročí -10°C naopak budou klesat níž a níž představuje další exotickou výzvu. Závodníci běží kolem ledovců, ledovcových morén a skrze tichou ledovou „poušť.“ Závod nabízí návštěvu jedné z nejodlehlejších a turisticky ne zcela dostupných oblastí světě a to vše spojené s během. Během závodu bude navíc světlo téměř 24 hodin denně. Pro letošní rok registrace ještě nebyla spuštěna, zatím je možné se přihlásit na čekací listinu a organizátoří vám dají vědět, jakmile to bude registrace spuštěna. Pokud by vám navíc nestačil jen jeden závod, ale chtěli byste běžet maraton i půlmaraton, pak se můžete zapojit do „výzvy polárního medvěda,“ která vám to umožní.

Transylvania trail

Lokalita: Bran, Transylvánské alpy, Rumunsko

Vzdálenost: 26, 52 a 106 km

Datum závodu: 26. - 27. srpna 2016

Registrační poplatek: 50, 65 a 76 EUR

Chtěli byste jiný zážitek s nádechem exotiky, ale cenově dostupný a blíž domovu? Pak je možná pro vás jeden ze série závodů po stopách hraběte Drákuly v rumunských transylvánských alpách. Transylvánský trail je divoký a technicky náročný, horský závod. Na rozdíl od rakouských alp, které už možná máte prochozené, transylvánské alpy stále poskytují mnoho civilizaci utajených míst, kterými vás závod provede. Drákulův ultratrial má až 8000 metrů stoupání, 52 km dlouhý závod pak něco přes 5000 metrů a 26 km 2 500 metrů. Absolvování Drakulova ultratrialu vám navíc vyslouží 3 kvalifikační body z potřebných 9 pro kvalifikaci na Ultra Trial du Mont Blanc.

Více informací naleznete na stránkách SvetBehu.cz

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...