Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

7 zajímavostí o souostroví Maledivy, které jste možná nevěděli

Maledivy foto: Hedvábná Stezka

Láká vás naštívit tropický ráj na Maledivách? Pokud se tam chystáte, přečtěte si, co jste o tomto souostroví možná nevěděli.
  5:38

Maledivy tvoří téměř 1190 malých ostrovů a atolů a ne všechny jsou obydlené
Přobližně jen 200 z ostrovů je obydlených stálými obyvateli. Na spoustě dalších se pěstují pouze zemědělské plodiny, slouží jako soukromé pláže nebo výletní místa pro osty luxusních resortů. Některé z těchto ostrůvků jsou velké pouze několik desítek metrů.

Maledivy
Maledivy

Ne všechny ostrovy jsou přírodní
Některé z ostrovů jsou zkrátka vytvořené lidmi. Jedním příkladem je například ostrov Huhulmale, ostrov nejbližší k hlavnímu letišti. Byl vytvořen v roce 2004 a dnes je plně zastavěn městskými stavbami.

Banner - hedvábná Stezka

Maledivské ostrovy postupně mizí
Pokud máte Maledivy v plánu, rozhodně na nic nečekejte! Postupně totiž mizí. Nejen proto, že se postupně zvyšuje mořská hladina, ale také kvůli přírodní erozi. Postupně takto už zmizelo přes 100 ostrovů. V některých místech pobřeží jsou proto vystavěny vlnolamy, aby se minimalizoval erozivní účinek vln na pobřeží.

Obyvatelé Malediv jsou ze 100 procent muslimové
Jediná další stoprocentně muslimská země na světě je Saudská Arábie. Dejte si proto pozor, pokud se chystáte na Maledivy v období ramadánu, ve spoustě restaurací a obchodů se opravdu přes den nenajíte. S islámem také souvisí to, že na veřejnosti je koupání v bikinách nebo vyjadřování projevů vzájemné náklonnosti a lásky ilegální. V běžném obchodě nepořídíte alkohol ani vepřové maso. V resortech pro zahraniční turisty je situace samozřejmě jiná a koupat v plavkách se můžete, doporučujeme ale při pohybu na veřejnosti respektovat místní zvyky.

Sladká voda pochází z moře
Většina sladké vody, se kterou se na Maledivách setkáte, prošla desalinizací na základě reverzní osmózy. Kvůli reverzní osmóze voda také přichází o většinu minerálů a v některých oblastech ji dokonce remineralizují.

Pod některé ostrovy se můžete potopit
Protože atoly jsou tvořené z korálů, některé z nich jsou také konkávní a je možné se potopit přímo pod ně. Na tento jedinečný zážitek se ale dobře připravte a určitě tak nečiňte sami, bezpečnost by měla být na prvním místě.

Maledivy

„Sea planes“ nemají pevné letové řády
Mezi ostrovy se můžete pohybovat také pomocí „sea planes„. Nebuďte ale překvapení, že když se vydáte na hlavní letiště v Male, nenajdete zde žádný letový řád. Klidně se může stát, že na letadlo budete čekat několik hodin. Doporučujeme informaci o odletech zjišťovat maximálně den dopředu, když už většinou na letišti mají alespoň hrubou představu o plánovaných letech na příští den.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat