Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

7 zajímavostí o souostroví Maledivy, které jste možná nevěděli

Maledivy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maledivy | foto: Hedvábná Stezka

Láká vás naštívit tropický ráj na Maledivách? Pokud se tam chystáte, přečtěte si, co jste o tomto souostroví možná nevěděli.

Maledivy tvoří téměř 1190 malých ostrovů a atolů a ne všechny jsou obydlené
Přobližně jen 200 z ostrovů je obydlených stálými obyvateli. Na spoustě dalších se pěstují pouze zemědělské plodiny, slouží jako soukromé pláže nebo výletní místa pro osty luxusních resortů. Některé z těchto ostrůvků jsou velké pouze několik desítek metrů.

Maledivy
Maledivy

Ne všechny ostrovy jsou přírodní
Některé z ostrovů jsou zkrátka vytvořené lidmi. Jedním příkladem je například ostrov Huhulmale, ostrov nejbližší k hlavnímu letišti. Byl vytvořen v roce 2004 a dnes je plně zastavěn městskými stavbami.

Banner - hedvábná Stezka

Maledivské ostrovy postupně mizí
Pokud máte Maledivy v plánu, rozhodně na nic nečekejte! Postupně totiž mizí. Nejen proto, že se postupně zvyšuje mořská hladina, ale také kvůli přírodní erozi. Postupně takto už zmizelo přes 100 ostrovů. V některých místech pobřeží jsou proto vystavěny vlnolamy, aby se minimalizoval erozivní účinek vln na pobřeží.

Obyvatelé Malediv jsou ze 100 procent muslimové
Jediná další stoprocentně muslimská země na světě je Saudská Arábie. Dejte si proto pozor, pokud se chystáte na Maledivy v období ramadánu, ve spoustě restaurací a obchodů se opravdu přes den nenajíte. S islámem také souvisí to, že na veřejnosti je koupání v bikinách nebo vyjadřování projevů vzájemné náklonnosti a lásky ilegální. V běžném obchodě nepořídíte alkohol ani vepřové maso. V resortech pro zahraniční turisty je situace samozřejmě jiná a koupat v plavkách se můžete, doporučujeme ale při pohybu na veřejnosti respektovat místní zvyky.

Sladká voda pochází z moře
Většina sladké vody, se kterou se na Maledivách setkáte, prošla desalinizací na základě reverzní osmózy. Kvůli reverzní osmóze voda také přichází o většinu minerálů a v některých oblastech ji dokonce remineralizují.

Pod některé ostrovy se můžete potopit
Protože atoly jsou tvořené z korálů, některé z nich jsou také konkávní a je možné se potopit přímo pod ně. Na tento jedinečný zážitek se ale dobře připravte a určitě tak nečiňte sami, bezpečnost by měla být na prvním místě.

Maledivy

„Sea planes“ nemají pevné letové řády
Mezi ostrovy se můžete pohybovat také pomocí „sea planes„. Nebuďte ale překvapení, že když se vydáte na hlavní letiště v Male, nenajdete zde žádný letový řád. Klidně se může stát, že na letadlo budete čekat několik hodin. Doporučujeme informaci o odletech zjišťovat maximálně den dopředu, když už většinou na letišti mají alespoň hrubou představu o plánovaných letech na příští den.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....