27. července 2015 6:47 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Lysá hora už se za smog neschovává

Lysá hora v Beskydech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lysá hora v Beskydech. | foto: Shutterstock

Dnes je to běžné, ještě před čtvrt stoletím to byla vzácnost: z Ostravy je vidět Lysá hora. Není daleko, vzdušnou čarou to je na její vrchol 35 kilometrů. Jenže dokud běžely v Ostravě a ve Vítkovicích naplno všechny hutní provozy, skrýval Lysou horu po většinu dní v roce lehce nažloutlý smog dusící město.

Teď svůj další cíl uvidíte po celou dobu, co se k němu budete z Ostravy přibližovat. Můžete jít pěšky nebo se můžete přiblížit třeba vlakem a vystoupit ve Frýdlantu nad Ostravicí. Modrá značka nejprve vede po rovině do Malenovic a pak se začne zvedat na Ivančenu. Je to zvláštní místo Beskyd.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Stojí tu kamenná mohyla coby památníkobětem odporu proti fašismu. Za totality však lidé symboliku památníku spontánně rozšířili. Scházeli se tu ti, kteří chtěli dát najevo odpor ke komunistickému režimu. Každý příchozí přinesl z údolí kámen, zanechal ho tu, a památník tak nepřetržitě rostl. Ivančena je přibližně v polovině stoupání na Lysou horu.

Nepřehlédnutelným otiskem lidské činnosti je na vrcholu Lysé hory 78 metrů vysoký televizní vysílač, postavený v roce 1980 podle návrhu architekta Jiřího Trnky. Pro stavbu je charakteristická expresivně prolamovaná střecha. Na zeď vysílače byl po jeho dokončení vsazen pomník básníka Petra Bezruče, který patřil k nadšeným dobyvatelům Lysé hory. Ze svého srubu v údolí Ostravice někdy na vrchol hory stoupal i třikrát za den.  

Lysá hora

Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd měří 1323 metrů a své okolí převyšuje zhruba o 700 metrů. Kromě pěšího výstupu nabízí jako jedna z mála našich tisícovek také dobrý přístup pro cyklisty. Z Papežova od údolí řeky Mohelnice vede na vrchol Lysé hory asfaltová cesta, uzavřená pro běžný automobilový provoz.Lidové noviny

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.