30. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Na kole až k prameni Vltavy

Šumava (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šumava (ilustrační foto). | foto: Archiv LN

Slyšíte ty jemné tóny flétny e-fis-g-fis-g-a-h? Tak Bedřich Smetana zaznamenal pramen Vltavy. Můžete zkontrolovat, jestli ten zvuk zaznamenal správně. Stačí třeba v Modravě nasednout na kolo a po cyklostezce č. 1023 ujet k prameni asi 13 kilometrů.

Komu se to zdá moc, může jako výchozí místo zvolit Kvildu. Cyklostezkou č. 1041 to je osm kilometrů. V cíli vás čeká nenápadná studánka, kolem níž se prochází po dřevěném povalovém chodníku. Podobných má Šumava řadu, ale právě zde se rodí nejdelší česká řeka.


Vltava má ve skutečnosti prameny dva. Na české straně pramení ve svahu Černé hory v nadmořské výšce 1172 metrů Černý potok. Do nedaleké Kvildy však už přitéká jako Teplá Vltava. Mezi Lenorou a lipenskou přehradou se do ní z pravé strany vlévá Studená Vltava, tekoucí z německé strany Šumavy od obce Haidmühle.

Tady Studená Vltava vzniká spojením dvou místních potoků Goldgrubenbach a Rothbach. 

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

 

Lidové noviny

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK/OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 500 Kč