28. července 2015 6:20 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

101 výletů s dětmi: Procházka v korunách stromů a Svatý kopeček

Teď už se to tak moc neví, ale Olomouc měl založit sám Julius Caesar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teď už se to tak moc neví, ale Olomouc měl založit sám Julius Caesar. | foto: Jiří Peňás

Olomouc je město, ze kterého sálá radost – pokud si tedy zrovna nevzpomenete na srpen 1306 a Václava III. Když se ale vydáte na procházku do sadů v areálu výstaviště Flora, zaručeně vás do dobré nálady dostanou rozkvetlé záhony.

A budete-li chtít, do nálady povznesené, a to doslova. Součástí sadů jsou speciální lávky, které umožňují procházku na úrovni korun stromů. Prohlédnete si tak zblízka to, co člověk ze země se zakloněnou hlavou často jenom tuší.

Tip na výlet

Výpravy za dobrodružstvím a zábavou ve všech krajích Česka. Server Lidovky.cz spouští nový letní seriál Tip na výlet (101 výletů s dětmi), který bude v rubrice Cestování vycházet každý den.

Dalším poznávacím znamením Olomouce jsou kašny v centru města. Je jich tu hodně a jsou to povedená barokní díla. Na Horním náměstí stojí Caesarova kašna s císařem na koni a nedaleko ní kašna Herkulova, kde antický hrdina bojuje se sedmihlavou hydrou. Na náměstí Republiky je kašna Tritonů a Merkurova stojí v ulici 28. října. 

Důvod, proč jich je ve městě tolik, je prostý. Vodovod byl v Olomouci zaveden až v 19. století a kašny sloužily jako zásobárny vody. 

Olomouc


Svatý Kopeček
Poutní místo nad Olomoucí. Na počátku 17. století tu stávala malá kaple, velká bazilika byla vystavěna o sto let později. Věhlas zdejšího místa stoupal a časem byla Panna Maria na Svatém Kopečku vzývána a uctívána jako královna Moravy. Lidové noviny

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.