Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Božská lákadla Olympské riviéry. Dovolená pod bájnou řeckou horou nabízí víc než jen koupání

Hory a moře, co si lze víc přát. Na snímku řecké letovisko Nei Pori s pláží... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hory a moře, co si lze víc přát. Na snímku řecké letovisko Nei Pori s pláží... | foto: Shutterstock

Při pohledu na horský masiv Olympu, který je vidět z dlouhých písečných pláží omývaných vlnami Egejského moře, pochopíte, proč je Olympská riviéra brána za sídlo řeckých bohů. Přesto většina Čechů míří hlavně na řecké ostrovy a tuto atraktivní část pevninského Řecka v kraji Thesálie míjí.

Letovisek, kam můžete zamířit, je celá řada. Mezi nejznámější patří Leptokaria. „Zdejší písečné pláže si pro svou čistotu vysloužily modrou vlajku,“ říká Jana Hájíčková z cestovní kanceláře Neckermann. Dodává, že lehátka se slunečníky zde obvykle patří restauracím, takže si na ně můžete lehnout zdarma, tedy pokud se zde něčím osvěžíte. Stačí si ale dát třeba frappé, našlehanou kávu s ledem. „Ceny jsou zde podobné jako u nás. Například za kopeček, tedy přesněji přímo kopec zmrzliny tu zaplatíte jedno euro,“ uvádí jako příklad Hájíčková.

Oblíbené je i Nei Pori s dlouhou pláží, širokou místy až sto metrů, nebo Paralia, která je zřejmě nejrušnějším prázdninovým resortem Olympské riviéry. „Nejvíc hostů k nám přijíždí z Německa, dále z Belgie, Rakouska a Velké Británie. Menší zastoupení pak mají hosté z Bulharska, Rumunska a Ruska,“ přibližuje letní národnostní složení v resortu Nikolaos Dimitriou z hotelu Sentido Mediterranean Village, ležícího na klidném okraji Paralie.

Romantickou atmosféru si pak můžete vychutnat v letovisku Platamonas, jehož dominantou jsou trosky stejnojmenného křižáckého hradu s věží ze 13. století. Stojí za to se sem jít podívat, z hradu se totiž nabízí krásný výhled. Centrem letoviska je kotviště jachet. „Od něj se na obě strany vinou dlouhé, nepříliš široké písečné pláže,“ doplňuje Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer. Podél nich se táhne dlouhá promenáda, kde lze dobře jezdit i na inline bruslích.

V žádném případě byste ale neměli zůstat jenom v přímořských letoviscích. Olympská riviéra je totiž skvělým výchozím bodem pro výlety po stopách dávné historie i do přírody. Na některá místa se dostanete i autobusem, většinou ale budete potřebovat auto. V hlavní sezoně, tedy do konce srpna, musíte počítat s vyššími cenami. Půjčení i malého auta na tři dny vyjde až na pět tisíc korun, v září ale zaplatíte méně než polovinu.

Údolí Tempi

Vydat se můžete třeba do údolí Tempi, které je z Olympské riviéry vzdálené jen 25 kilometrů a zabere zhruba půlhodinu jízdy. „Údolí Tempi je vlastně desetikilometrovou soutěskou, která je lemovaná až 500 metrů vysokými útesy, jež jsou přirozeným korytem řeky Pineos,“ popisuje Jan Bezděk. Řeka nedalo údolí ústí do Egejského moře.

Hory a moře, co si lze víc přát. Na snímku řecké letovisko Nei Pori s pláží...

Tempi je ale současně místo opředené starověkými legendami. Údajně totiž bylo domovem Apollonova syna Aristaia, jenž se zde dvořil Orfeově manželce Euridice. Kdysi tu stával i chrám boha Apollona. A na severním konci údolí dodnes spatříte mohutnou pevnost Kástro Gónnon, vybudovanou Filipem II. Makedonským.

Bájný Olymp

Jen kousek je to rovněž do pohoří Olymp, plného bělostných skal, soutěsek, jeskyní a vůbec okouzlující přírody. Pohoří již ve starověku učarovalo antickým básníkům a dějepiscům a je opředeno celou řadou legend a mýtů o pradávném božstvu. Právě zde sídlili řečtí bohové v čele s Diem. Dnes je Olymp národním parkem zapsaným na seznamu UNESCO.

Během výletu na Olymp můžete vystoupat na nejvyšší vrcholky jižní Evropy. A taky se ponořit do antické historie. „Na úpatí horského masivu můžete navštívit Dion, místo, kde se scházeli Makedonci, aby zde uctívali olympské bohy oběťmi a dárky,“ říká Jana Hájíčková.

Dnes je zde archeologický park, kde lze obdivovat prostor lázní s nádhernými freskami, systémem vodního vedení a svatyní.

„Dětem se pak určitě bude líbit v národním parku Delta Axiou nedaleko Soluně,“ dává tip Bezděk. Nachází se v deltě tří řek – Axios, Loudias a Aliákmon. Rezervací vede několik značených naučných stezek. Po cestě můžete pozorovat nesčetné druhy vodních ptáků, včetně volavek, pelikánů a plameňáků. Dokonce zde hnízdí orel mořský. Nezapomeňte si sem tedy vzít dalekohled.

Kalambaka a Meteora

Jeden den si určitě vyhraďte pro návštěvu Kalambaky, i když z pobřeží sem pojedete zhruba dvě hodiny. Nebudete určitě litovat. Tato starobylá obec v pohoří Pindus patří k nejkrásnějším místům v Řecku. Na až 500 metrů vysokých skaliscích nad městem se totiž tyčí pravoslavný klášterní komplex Meteora, pocházející z 11. století. Název pochází z původního Meteoron, což znamená „vznášející se mezi nebem a zemí“. Není divu, že toto místo láká i filmaře. „V roce 1981 se tu natáčela dokonce i bondovka Jen pro tvé oči,“ připomíná Hájíčková. Některé kláštery jsou přístupné. Dámy ale musí mít zakrytá ramena a nohy, pánové dlouhé kalhoty.

Po cestě zpět se můžete zastavit ještě ve městě Larissa, které je podle pověsti rodištěm bájného hrdiny Achillea. A také místem, kde nalezl smrt Hippokrates, nejslavnější lékař antického Řecka. Z pamětihodností stojí za pozornost rozvaliny antického divadla či středověká pevnost. Zajímavým místem je rovněž Vergina, významná archeologická lokalita s hrobkami makedonských králů, zapsaná na seznamu UNESCO. Klasikou je pak návštěva Soluně, druhého největšího řeckého města.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!