Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
29. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi mají větší zájem o chalupy, které jsou vybavené a zrekonstruované

Chata - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chata - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lidé v Česku při koupi rekreačních chalup dávají v poslední době přednost těm, které jsou alespoň částečně vybavené, případně po rekonstrukci. Vyplývá to z odpovědí realitních kanceláří.

Podle údajů serveru Sreality.cz z chalup, které se prodaly ke konci loňského roku, jich byly aspoň částečně vybaveny dvě pětiny, bez vybavení jich bylo devět procent. Nejvíce chalup se prodává v Jihočeském a Středočeském kraji, nejméně na Olomoucku a Zlínsku.

„V obecné rovině vidíme, že u chalup a chat je poptávka po vybavení ať už úplném nebo pouze částečném výrazně vyšší, než u bytů a rodinných domů,“ uvedl Ondřej Sochůrek, analytik společnosti Seznam.cz, pod kterou Sreality patří.

Podle Marie Žáčkové ze společnosti RE/MAX už lidé nechtějí jezdit na chalupu pracovat, ale spíše odpočívat, koupat se, jezdit na kole a chodit na procházky. „S tím souvisí i komfort, který by nemovitost měla splňovat. Upřednostňovány jsou objekty po rekonstrukci, kde se ale očekává zohlednění reálného stavu nemovitosti v prodejní ceně,“ uvedla.

Ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák uvedl, že manuální zručnost Čechů se obecně zhoršuje a už dávno neplatí, že jde o národ kutilů. „Rychleji a lépe se tak na trhu prodá chalupa, která je zdařile a kvalitně zrekonstruovaná, než ta, na které strávíte celé jaro, léto i podzim rekonstrukčními pracemi a příští rok vás budou čekat další rekonstrukční nebo stavební práce,“ dodal Zuzák.

Zájem o koupi rekreačních objektů je podle něj nyní stejný jako loni, RE/MAX eviduje růst poptávky zhruba o pětinu. Ceny chalup podle Žáčkové vzrostly meziročně o osm procent, průměrná cena tak činila 970 000 korun. Mírný růst v jednotkách procent potvrdil Ondřej Sochůrek z Sreality.cz. „Ceny nerostou nijak dramaticky. Můžeme zde sledovat dopad toho, že chalupu lze ve většině případů obývat celoročně a lze ji v podstatě využít k bydlení,“ doplnil Sochůrek.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!