26. března 2012 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Čtyřlístek bude mít v Doksech naučnou stezku

Čtyřlístek má své muzeum - v Doksech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřlístek má své muzeum - v Doksech. | foto: ČTK

Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín z legendárního komiksu Čtyřlístek budou mít v Doksech na Českolipsku po muzeu i vlastní naučnou stezku. Poblíž města, které je předlohou komiksových Třeskoprsk, se otevře první dubnový den.

Autor komiksu Jaroslav Němeček totiž z kraje Máchova jezera, komiksového Blaťáku, pochází a v Doksech také žije. Muzeum Čtyřlístku se v místní knihovně otevřelo v závěru loňského roku.

Naučná stezka povede po žluté stezce kolem celého Máchova jezera. "Je tvořena třemi informačními tabulemi, na nichž Čtyřlístek seznamuje návštěvníky se zajímavostmi v okolí. Tabule v podobě komiksu namaloval Jaroslav Němeček," řekla starostka Doks Eva Burešová.

Muzeum Čtyřlístek.

Muzeum Čtyřlístek.

První zastavení se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici. Druhé turisty čeká pod vrchem Borný a poslední najdou ve Starých Splavech, kde také budou muset vyměnit žlutou trasu za červenou, po které se do města vrátí.

Stezka byla dokončena v závěru loňského roku. V dokském infocentru k ní návštěvníci města mohou dostat i brožurku, kterou Němeček ilustroval, se soutěžemi, omalovánkami a spoustou zajímavostí. Po procházce či cyklistické projížďce kolem Máchova jezera mohou turisté zamířit do knihovny, kde najdou expozici věnovanou vývoji známého komiksu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Nápad vybudovat muzeum se zrodil už před několika lety a Němeček jeho otevření velmi uvítal. "Já si myslím, že to Doksům také pomůže k tomu, aby měly větší popularitu. Děti, které znají Čtyřlístek, se přijedou podívat do muzea a to bude krásné," poznamenal tehdy výtvarník.

Nová stezka nese název Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. V Doksech by letos nemělo jít o jedinou atrakci spojenou s populárním komiksem. Na tento rok se totiž chystá i premiéra animovaného filmu v místním kině Máj.

ČTK, Lidovky.cz