Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Frýdlantsko: zámek, skanzen nebo singltreky pod Smrkem

Zhruba devítikilometrový okruh jedete po pohodové vyhlazené pěšině, bez... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zhruba devítikilometrový okruh jedete po pohodové vyhlazené pěšině, bez... | foto: Tomáš Rucký

Město Frýdlant se chlubí bohatou historií, a tak není divu, že se tu hlavní zájem turistů upíná ke stejnojmennému hradu a zámku. Ani okolí není na zážitky skoupé, takže se v nedalekém Novém městě pod Smrkem můžete projet na kole na singletrekách, tedy lesních pěšinkách určených široké veřejnosti, nebo se k návštěvě nabízí i nedaleký žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem.

Město Frýdlant se chlubí bohatou historií, a tak není divu, že se tu hlavní...
Město Frýdlant se chlubí bohatou historií, a tak není divu, že se tu hlavní...

Za náš základní tábor jsme si pro začátek zvolili autocamp v Novém městě pod Smrkem, který se nachází přímo vedle přírodního koupaliště. Travnatá plážička u vody tu vybízí k opalovačkách, ale třeba i ke grilování nebo plážovému volejbalu. My se tradičně nejprve vrhli na cyklistiku a to přímo na výše zmíněné singltreky, které se pod nejvyšší horou Jizerek klikatí v síti o celkové délce přes 80 km. Jde o unikátní přírodní stezky, které jsou z velké většiny vyhlazené a tedy velmi jednoduché. Na kolo se sem můžou vydat začátečníci nebo klidně i rodiny s dětmi, a to klidně i s prarodiči.

Z autocampu jsme se mohli vydat na různě obtížné okruhy, od nejméně náročné zelené trasy, přes modrou a červenou, až po černou trasu. Začátečníkům nebo dětem doporučujeme na úvod modrou trasu Hřebenáč, kterou jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli. Zhruba devítikilometrový okruh jedete po pohodové vyhlazené pěšině, bez jakýchkoli kořenů nebo kamenů. Zábavné jsou tu hravé zatáčky nebo terénní vlny a zpestřujícím prvkem jsou i dřevěné lávky. Stezka vede spíše po hřebeni, takže se nemusíte obávat náročných výjezdů nebo sjezdů. Na červených a černých tratí už na vás čeká i nějaký ten kopec a svezete se i rychleji z kopce, charakter jednoduché lesní pěšiny je tu však zachován, takže jakmile zvládnete modrou, sjedete i červenou trať.

Chcete-li výlet na kole spojit i s kulturním zážitkem, vyrazte ze singltreků do nedalekých Jindřichovic pod Smrkem, které se nachází zhruba 6 km od Nového města pod Smrkem. V Jindřichovicích najdete žijící skanzen včetně muzea života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. Také my jsme ve skanzenu absolvovali prohlídku, která mimo jiné zahrnovala například i větrný mlýn, který jediný funkční a přístupný v Čechách a od milého pana průvodce jsme se v mlýně dozvěděli, odkud vlastně pochází rčení „mít něco za lubem“.

Za náš základní tábor jsme si pro začátek zvolili autocamp v Novém městě pod...

Provedeni jsme byli dále stavbami s lidovou architekturou a k vidění byl například obří mandl, kovárna, truhlárna a další zemědělské stroje jako žentour nebo mlátička. Dále jsme byli seznámeni s různými druhy tehdejších „praček“ na prádlo, žehličkami a také tkalcovským stavem. Jinými slovy se v Jindřichovicích vrátíte od dvě století zpátky a autenticky můžete nasát atmosféru tehdejší doby. O prázdninách je skanzen otevřený každý den kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hod.

Je libo delší výlet, dojeďte na kole do Frýdlantu vzdáleného od autocampu cca 10 km a pokračujte v odhalování historie třeba na zámku a hradu Frýdlant, který je o prázdninách otevřený od 9 hod do 16:30 a patří vůbec k nejvýznamnějším památkám severních Čech. Při prohlídce můžete obdivovat monumentálnost středověkého hradu a nahlédnete i do prostor renesančního zámku a kaple. Základní vstupné činí pro dospělého 150 Kč, pro děti, studenty a důchodce nad 65 let 110 Kč.

Ve Frýdlantu by milovníci piva neměli opomenout ani návštěvu pivovaru, kde...

Ve Frýdlantu by milovníci piva neměli opomenout ani návštěvu pivovaru, kde můžete buď jen tak posedět a popít pivo Albrecht, nebo můžete absolvovat 50ti minutovou prohlídku včetně ochutnávky (130 Kč).

A aby to nebylo jen o pivu, zmíním také dobovou restauraci U Wéwody fridlantského přímo v centru města. V této restauraci jsme byli usazeni do typické staročeské světnice s pravou dobovou atmosférou nejen díky příslušeným „nábytkovým“ doplňkům, ale také díky obsluze oděné do úboru tehdejší doby. Na výběr tu je z velkých porcí a poobědvat můžete typickou českou kachnu, vepřové koleno, nebo můžete zkusit speciality jako je hovězí steak nebo jelení medailonky. Ceny jídel se tu zhruba pohybují od 130 Kč do 230 Kč.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...