Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Indický Rádžastán: zvířata v ulicích a zámky jako z pohádky

Taj Mahal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taj Mahal | foto: Petra Vondrová

Návštěva indického Rádžastánu se uskutečnila poměrně nečekaně. Jednoho dne mi zavolala kamarádka, že jsou levné letenky a hned dvě koupila. Nakonec to zaujalo i naše kamarády a jeli jsme čtyři. Město Jaipur, hlavní město Rádžastánu, kam jsme přiletěli bych v té době ani nenašla na mapě.

Do Indie jsme vyrazili bez velkých očekávání, naším heslem bylo oblíbené „cesta je cíl“, a v průběhu cesty, když jsme zjistili, že na pevnosti Amber je k vidění největší dělo na světě, také jsme si ho přidali do seznamu. Postupně jsme vyměkli natolik, že jsme se rozhodli navštívit i slavný Taj Mahal, babička by mi neodpustila, kdybych přiletěla z Indie bez této fotky. Tři týdny je poměrně hodně času, což nám umožnilo projet Rádžastán kolem dokola. 


Pohlednice z cest na větší mapě

Rozlohu má asi jako čtyři České Republiky, ale prvním překvapením bylo, že Indian Railways (největší indická železniční společnost) ač občas vlaky vypadaly, že nedojedou, jezdily vždy na čas! Druhým překvapením bylo obrovské množství Indů, před kterými nás sice všichni varovali, ale Indové byli milí, otevření a když jsme se s nimi na něčem dohodli, nestalo se nám, že by to nedodrželi. První dny nás zarážela i zvířata na ulicích, která se líně procházela v provozu a přežvykovala spousty všudypřítomného odpadu. 

Špína byla všude, to je pravda, ale za sebe mohu říci, že mi ani nevadila, jelikož mi přišlo, že to do místí kultury paří. Posledním překvapením byla místní gastronomie. Zdejší kuchyně je vegetariánská a velmi jednoduchá, ale variace dhalů, papadů, masal, roztodivných placiček a zeleninových směsí nás nadchla. Jediné s čím jsme se museli rozloučit byla káva, kterou v Indii téměř nenajdete, a když už, tak se to evropské kávě příliš nepodobá. Plně nám to vynahradil výborný masala čaj, který měli na každém rohu. Koření bylo samostatnou kapitolou. Po dvou týdnech už jsme i měli odhad, co nás čeká na talíři, když si objednáváme podle intuice a na tržnicích jsme se snažili najít směsi koření, abychom si mohli kousek Indie přivézt domů.

Poušť Thar
Pevnost Amber V Jaipuru

Co však překvapením nebylo byly pevnosti, chrámy a zámky (mahaly), které jakoby vypadly z Pohádek 1000 a jedné noci. Že je Radžastán zemí s nejvíce pevnostmi, kde se mísily různé kultury, jsme věděli dopředu a většinu z nich jsme zvládli navštívit. Učarovala nás pevnost Amber v Jaipuru, vodní palác v Udaipuru i pouštní opevněné město Jaisalmer. V Jaisalmeru jsme měli i jeden z nejkrásnějších zážitků, tím byl výlet do pouště s přespáním pod širým nebem. Velbloudi byli překvapivě nepohodlní, ale západ slunce v poušti a hvězdné nebe stálo za to, ačkoliv každou chvíli přelétla nad oblohou stíhačka střežící hranici s Pákistánem. 

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je pravidelná rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Viděli jsme i mnoho hinduistických a džinistických chrámů, ve kterých se nám tajil dech z preciznosti, s jakou jsou zdobeny velmi drobnými motivy mnoha tisíců převtělení indických bohů. Jako poslední tečku jsme stihli v den odletu navštívit již zmíněný a notoricky známý Taj Mahal. Podívaná to byla krásná, ale je třeba dodat, že na větší vzdálenost než cca 200m nebyl Taj Mahal přes smog ve městě Agra téměř vidět. Před odjezdem jsme byli přesvědčeni o tom, že tři týdny budou v Radžastánu až moc, ale v průběhu cesty jsme se přesvědčili o tom, že nejen, že jsme nestihly vidět vše v Radžastánu, ale nejspíše ještě potřebujeme vidět moho dalších koutů Indie.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz