13. února 2014 6:37 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jihoafrická republika - civilizovaná divočina mezi oceány

Pongolo GR - příjemné safari bez nebezpečných predátrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pongolo GR - příjemné safari bez nebezpečných predátrů | foto: Andrea Kaucká a René Bauer

Kdybychom byli v 16. století cestování po jižním cípu černého kontinentu by bylo opravdové dobrodružství. Žádné silnice, žádné supermarkety, žádná vyspělá města. Kromě spousty divoké zvěře nestresované v národních parcích, bychom také mohli potkat původní obyvatele, kterými byli lovci Křováci a pastevci Hotentóti, oba dohromady dnes zvaní Khoisan.

Píše se rok 2014 a cestování po Jihoafrické republice je mnohem jednodušší, pohodlnější, možná i záživnější, ale také nebezpečnější. Nejlepší safari, velká vyspělá města, úžasná přírodní panorama, živá kultura dělá JAR famózní a velmi navštěvovanou destinací pro každý taste a pro každý rozpočet.

9 regionů, 3 hlavní města

Svou rozlohou zabírá JAR celou spodní špici afrického kontinentu, jejíž pobřeží omývá Atlantik i Indický oceán. Skoro tři tisíce kilometrů od pouště v Namibii přes nejjižnější výběžek kontinentu Střelkový mys (Cape Agulhas), který leží 161 km jižněji od Mysu Dobré naděje až ke subtropickému Mozambiku, sousedící se Swazilandem, Mozambikem, Zimbabwe, Botswanou a Namibií a uvnitř rozlohy je jeden malý státeček Lesotho.

Rybaření je oblíbeným sportem, zálibou i obživou bělochů i černoušků


Celkově je rozdělena do 9 regionů, kde se mluví isiZulu, isiXhosa a Afrikaans, se třemi hlavními městy, Kapské Město – zákonodárné, Pretoria – administrativní, Bloemfontein – soudnictví. Místní lidé jsou především křesťané.

Nejvyspělejší je Kapsko a oblast okolo Pretorie zvaná Gauteng. Gauteng je průmyslové a obchodní centrum s jedním z hlavních měst Pretoria a městem postaveném na zlatě Johannesburg. Největší provincie KwaZulu Natal je zelenější, úrodnější s pozoruhodnou zeměpisnou pestrostí, plná národních parků, památečních míst z dob bitev. Oblast je obydlená domorodci s místním drobným zemědělstvím a poli cukrové třtiny a rozsáhlými lesy.

Po pobřeží západněji od KwaZulu Natal leží dlouhá oblast, provincie zvaná Oos Kaap, dříve Transkei, část této provincie je po právu nazývána Divoké pobřeží. Pomyslnou bránou je město Port Shepstone z východu a East London ze západu, kde se člověk cítí jako v pravé Africe. Na celém území nenajdete téměř žádného bělocha, domorodci zde žijí dle starých kultur a to je znát i ve městě, na krajnicích sedí ženy a prodávají cokoliv, co vypěstují či ve velkém koupí na farmách. Po zvlněné krajině jsou posázeny kulaté domky různých barev, vystavěné vládou. Zhruba uprostřed vede rozbitá asfaltová silnice na krásnou pláž svádějící k relaxaci - Coffee bay.

Šakal - ilustrační

Od města Pretoria přes Bloemfontein ve vnitrozemí po celém severu až k pobřeží Atlantiku se rozkládají provincie Noord Kaap, Vrystad a West Kaap. Jsou to převážně vinařské, sadařské a farmářské oblasti. Nachází se zde také nejznámější plantáže čaje Roibos. Podobně je tomu i plodné Limpopo. Na jih od Limpopa se rozkládá důlní obast Mpumalanga, platina, zlato i měď je hlavní nerostné bohatství. Doly střídají lány cukrové třtiny.

Doly, farmy, textilky, oprava lodí, rybářství, průmysl, těžba zlata, platiny a diamantů, pěstování kukuřice, obilí, cukrové třtiny, citrusů, ananasů, sisalu, zeleniny a chov skotu jsou hlavními prvky hospodářství. Infrastruktura je na vysoké úrovni, republika je celkově velmi vyspělá.

Je libo slunečné safari nebo číhaná

Během dlouhých let apartheidu JAR trpěla nedostatkem turistiky. Což je ovšem na jednu stranu výhodou, neboť rozvíjejícím se turismem dochází ke zhoršování životního prostředí, devastaci přírodních krás a zkažení čistého charakteru místních obyvatel. Dnes se důkladnou péčí snaží ochránit a zabránit neblahému vlivu na přírodní bohatství, které tato země opravdu má.

Protože stát povoluje soukromé vlastnictví divoké zvěře, toulá se po jižním cípu "prý" více divokých zvířat než před sto lety. Rozmanitá krajina nabízí spousta příležitostí sledovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Tiše pozorovat Velkou 7 (slon, buvol, nosorožec, lev, leopard, bílý žralok a velryba), antilopy, rozmanitý svět ptáků či korálových ryb je vzrušující. Leopard na lovu, hyena zápasící s jinými predátory o zbytek mršiny, šmejdící šakal, plavání po boku žraloka velrybího či se lepit na písečné dno a přečkat slídění Velkého bílého žraloka je nezapomenutelný zážitek, který je pevně spojen s vůní akácií, hlasem cikád a rudým západem žhavého slunce.

Zvířecí i citrusové farmy

Takové africké chvíle nabízejí všechny ze 600 národních parků a rezervací. Například Hluhluhwe-Imfolozi game reserve – založen 1895 je tedy nejstarší rezervací v Africe-  s rozlohou 96000km2 a celou kompletní Velkou pětkou „BIG 5“ (leopard, slon, nosorožec, lev a buvol) a pyšnící se největší populací bílého nosorožce. Na jihu pak Addo Elephant NP, De Hoop, Mountain Zebra, na severu v trojúhelníku hranic jeden z nejkrásnějších a nejodlehlejších parků Kgalagadi Transfrontier a další a další.

Také menší národní parky a přírodní rezervace nabízí příjemně strávené chvíle při safari. Jedním z nich je i Ithala game reserve nebo Phonghola nature reserve. Tyto poskytnou nezapomenutelné chvíle milovníkům pravé africké buše s voňavými akáciemi, vysokou zlatou trávu a nízkými křovisky, kde se prohání antilopy, gazely, nosorožci či žirafy. Oba se rozkládají poblíž hranic s malinkou a klidnou zemí zvanou Swazijsko.
Hranice s Mozambikem jsou lemovány nejznámějším, největším a nejnavštěvovanějším národním parkem – NP Kruger.

Rozlohou 2 miliony ha zabírá velkou část Mpumalangy i Limpopa. Byl spojen se zimbabwským Gonarezhou, mozambickým Limpopo pod ucelený název Great Limpopo Transfrontier Reserve a rozlohou 35tis. km2. Dají se zde prožít zajímavá safari, ovšem jeden den stačit nebude. Kruger obklopují další soukromé rezervace. Byly u nich odstraněny ploty pro volnější pohyb zvěře.

Transkei - Wild coats neboli Divoké pobřeží - státní projekt

Jednou ráno, kousek od jižní brány parku Imfolozi se cosi prochází po asfaltové silnici vedoucí napříč parkem. Dojedeme blíž a jen zíráme na obrovskou smečku velké lví rodiny. Osm lvíčat, tři lvi a tři lvice se rojí z buše, v poklidu se kousek projdou po silnici, lvíčata udiveně sledují to obrovské plechové monstrum, které se připletlo do jejich rodiny, a pomalu, roztahaně s věčným poleháváním a hašteřením se ztrácejí v křoviskách. Nejvhodnější období pro safari je zima, kdy je vegetace suchá, není tak hustá a zvěř se stahuje k napajedlům. Zima v jižní Africe je naším letním obdobím.

Pro výhodné vstupné do SAN parků je vhodné si zakoupit kartu "Wild Card", která umožňuje volný vstup zdarma do 88 SAN parků na dobu jednoho roku. Cena roční karty například pro pár je cca 230 eur. Tak neváhejte a zajeďte si na příjemné safari.

Andrea Kaucká a René Bauer