27. ledna 2014 18:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam na výlet s dětmi? Výstava v Písku přibližuje fenomén jídla

S jídlem si nehrajem' - interaktivní výstava v Písku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S jídlem si nehrajem' - interaktivní výstava v Písku | foto: Sladovna

PÍSEK V písecké galerii Sladovna začala interaktivní výstava S jídlem si nehrajem'. Školní výpravy i rodiny s dětmi v expozicích mohou strávit celé hodiny. V prvním sále se dozvědí, jak vznikají potraviny, ve druhém se mohou vydovádět v kuchyni. Podívají se také do trávicího ústrojí.

Výstava potrvá do 27. dubna. V květnu vyroste ve Sladovně les a závěr roku bude patřit historii. Tři loňské obdobné výstavy navštívilo rekordních 30 000 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři výstavy jídlo dětem představují hravou formou, počínaje výrobou potravin, přes přípravu až po konzumaci. Lákadlem je obří střevo ve formě tunelu, který zabírá zhruba třetinu sálu. Děti poznají, jaké je to být jídlem v těle: jazykem se dostanou do pusy, přes hrtan sjedou až na kolotoč - do žaludku. Spatří se v různých zrcadlech, z nichž některá zvětšují a jiná zužují, to proto, aby viděly, co s nimi které jídlo dělá.

V prvním sále děti třeba uvidí, jak se mléko dostane do krabice, chléb do supermarketu a také to, že vejce snáší slepice. Část expozice zabírá karfiolový les a mrkvový záhon a také lán pole, které se dá zorat replikou kombajnu. V dřevěném mlýně si zájemci mohou vyzkoušet, jak se ze zrní stává mouka, prozkoumat mohou také světélkující pec.

Pečení chleba i vytváření asambláží

V kuchyni si děti mohou zahrát na hrnce jako na bicí, když se otevře trouba, z jejích dvířek se stane žralok. Vařečky se zase změnily v maňáskové divadlo. Jedna z mnoha nabízených dílen bude věnována pečení chleba, na další si budou moci děti z jídla tvořit asambláže ve stylu obrazů Giuseppa Arcimbolda.

Výstavu S jídlem si nehrajem' připravila Sladovna Písek ve spolupráci s Mezinárodním domem umění pro děti - Bibiana v Bratislavě. Jako hlavní výtvarnice na ní pracovala Barbora Peuchová.

V příštím roce ve Sladovně vznikne s dotací EU expozice sladovnictví a na jaře 2015 expozice pro děti a dílny pro teenagery. Části budovy, které dnes lidé mohou navštívit, byly zkolaudovány v letech 2007 a 2008. Vznikla v nich expozice dětské ilustrace a výstavní a společenské prostory galerie Sladovna.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz