Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
7. dubna 2017 6:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Krkonoše na starých rytinách a litografiích. Podívejte se

Staré mapy, pohledy, ale také fotografie, rytiny a litografie. To vše sbírá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staré mapy, pohledy, ale také fotografie, rytiny a litografie. To vše sbírá... | foto: Krkonoše na starých litinách a litografiích

Staré mapy, pohledy, ale také fotografie, rytiny a litografie. To vše sbírá Petr Bergmann, milovník Broumovska a Krkonoš. Z materiálů pak sestavuje publikace a výstavy. „Ze starých rytin, fotografií a třeba i pohlednic je vidět, s jakou láskou a jakým respektem k přírodě a ke krajině přistupovali, jak dokázali vnímat krásu, která je obklopovala, a přenést ji na obrazy, které vytvářeli. Toto mne nepřestává fascinovat. Dalším rozměrem je umělecká stránka těchto ztvárnění, která mne rovněž velmi oslovuje,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Co máte na Broumovsku rád a co by měli všichni poznat?
Na Broumovsko mne přivedla především krásná příroda tohoto impozantního kraje a koupě tradičního broumovského stavení. Vedle přírodních krás mne kraj okouzlil lidovou a církevní architekturou, která má řadu regionálních specifik a činí tak Broumovsko unikátním celkem. Dále to je pestrá a jímavá historie, která mne přivedla k jejímu hlubšímu studiu a sběratelskému zaměření na východočeský místopis, ačkoli do té doby mne zajímaly spíše staré mapy a pragensie.

Labský důl
Jsou to právě dochovaná vyobrazení původní podoby staveb, urbánních celků, ať...

Lidovky.cz: Krkonoše na starých rytinách a litografiích jsou místopisnou kronikou kraje, co vás nejvíce přitahuje na místopisném přístupu k historii?
Jsou to právě dochovaná vyobrazení původní podoby staveb, urbánních celků, ať už měst nebo vesnic, ale i krajiny a prolínání krajiny se zástavbou. Je evidentní, že toto zvládali naši předci mnohem lépe, než to umíme dnes my, že jejich přístup ke krajině byl citlivější, cítili se být více její součástí a byli více hospodáři v pravém slova smyslu, nikoli pouze drancujícími kořistníky a bezhlavými staviteli. Ze starých rytin, fotografií a třeba i pohlednic je vidět, s jakou láskou a jakým respektem k přírodě a ke krajině přistupovali, jak dokázali vnímat krásu, která je obklopovala, a přenést ji na obrazy, které vytvářeli. Toto mne nepřestává fascinovat. Dalším rozměrem je umělecká stránka těchto ztvárnění, která mne rovněž velmi oslovuje.

Petr Bergmann

Petr Bergmann, dlouholetý milovník Broumovska a Krkonoš, který se zabývá jejich historií a sběratelsky se zaměřuje na místopisnou grafiku, staré mapy, pohlednice, regionální literaturu a fotografie Krkonoš a Broumovska, ze svých sbírek sestavuje publikace a tematické výstavy. Soubor nazvaný Krkonoše na starých rytinách a litografiích je jeho čtvrtou místopisnou publikací a vyšel k Velkému knižnímu čtvrtku 2017.

Lidovky.cz: Jaké je vaše oblíbené místo nebo třeba výlet po kraji?
Na Broumovsku jsou to skalní města, ta jsem navštívil jistě více než stokrát a stále se tam rád vracím. Ale stejně tak zaniklé lokality, jako je vesnice Libná, osada Záboř anebo místo zvané Šestidomí, kde z původních šesti domů stojí poslední dva a jeden z nich je ten můj. V Krkonoších mám nejraději Sněžné jámy a pak vodopády na české i na slezské straně, i proto jsem jim v mé knize věnoval tolik pozornosti a prostoru. Z měst jsou mi nejbližší Broumov, Trutnov, Hostinné a Vrchlabí, tam se narodila moje prvorozená dcera Ranja, tak tam se rádi vracíme.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč