Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lipno? Čertova skála, ptačí hodiny a 'sladká voda'

Z Loučovic se sice k Čertově stěně dostanete i po hlavní cestě, kvůli provozu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z Loučovic se sice k Čertově stěně dostanete i po hlavní cestě, kvůli provozu... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Lipno se dlouhodobě drží na přední pozici v oblasti rodinných destinací, díky Floutrejlu a bikeparku je ale Lipno i cyklisticky atraktivní záležitostí. Rodinkám s dětmi se pak bude líbit na Stezce korunami stromů s novými ptačími hodinami, v Království lesa nebo na elektročlunu.

Sedačková lanovka na Kramolín vyváží kromě turistů i bikery, kteří se tu můžou svézt na 5 km dlouhé vyhlazené pěšině zvané Floutrejl. Nejde o žádnou bikeparkovou trať s překážkami nebo prudkými úseky, ale o pozvolnou trasu určenou i rodinám s dětmi.

Floutrejl startuje na vrcholu Kramolína a defacto ho „obmotá“ kolem dokola až vás v táhlých zatáčkách dovede k nástupu sedačkové lanovky Promenádní, která pak zase vyveze na Kramolín, takže se nemusíte bát následného nekonečného stoupání zpět. Protože na Floutrejlu opravdu nenarazíte na žádné kameny ani kořeny, postačí i klasické pevné kolo, my si Floutrejl dáváme většinou jako první na rozehřátí před bikeparkem.

Ani letos jsme nemohli vynechat Království lesa, které je rájem hlavně pro...
Stezka korunami stromů

Kdo zvládá Floutrejl tzv. s prstem v nose, může se směle vydat do lipenského bikeparku na modrou trasu. Ta je rovněž prakticky vyhlazená, jen zahrnuje vyšší klopené zatáčky a menší skoky, které se ale v pohodě dají přejíždět. Vedlejší červená trasa je vybudovaná v podobném duchu, jen jsou tu skoky (lavice) vyšší, opět se ale dají přejíždět. Zkušení bikeři si tu na nich ovšem solidně poletí, stejně tak jako na dalších překážkách dřevěného charakteru, jako je wallride nebo dropy.

Chcete-li na kole vyrazit na delší výlet, doporučujeme Čertovu stěnu. Na úvod můžete využít zmíněnou lanovku na Kramolín, sjet si cvičně Floutrejl a u nástupní stanice lanovky Promenádní se vydat po polní cestě přes louky a pastviny na Loučovický Mlýn (tady trasa není značená a hodí se navigace). Z Loučovického Mlýna se držte na modré trase směrem „Pod Čertovo stěnou“ a ta vás po krásné trase podél trati a následně podél potoka dovede skrz přírodní rezervaci Čertova stěna-Luč až do Loučovic.

Z Loučovic se sice k Čertově stěně dostanete i po hlavní cestě, kvůli provozu ale doporučujeme cestu lesní. Z Loučovic tedy budete muset po modré trase trochu šlápnout do kopce až „Pod Kapličku“, následně lesní cestou „Pod Polšák“, kde se napojíte na červenou turistickou trasu a ta už vás za nedlouhou dovede přímo k Čertově stěně – skalnatému útvaru s výhledem na Šumavu.

Na Lipně se nemusíte vozit jen na kole, ale klidně i na koloběžkách. Ty si zapůjčíte u horní stanice lanovky a dolů pak frčíte částečně po asfaltové cestě, částečně po pozvolné vyhlazené pěšině v klopených zatáčkách a v terénních vlnách. Zapůjčení koloběžky vyjde dospělého na 189 Kč.

Stezka korunami stromů

Až budete mít kol a koloběžek dost, vyrazte na Stezku korunami stromů, po které se zároveň vine naučná stezka o přírodě a také mladičká Ptačí stezka, která vás na 12ti cedulích seznámí s ptáčky žijícími v okolí.

Ptačí stezka je letos završená novinkou Ptačími hodinami, a to na samém vrcholu Stezky korunami stromů. Ptačí hodiny zpívají hlasem ptáčka, na kterého si pomocí klíčku ukážete hodinovou ručičkou.

Ani letos jsme nemohli vynechat Království lesa, které je rájem hlavně pro děti, zabavíte tu ale i spoustu dospěláků ? Množství atrakcí se nedá spočítat na prstech obou rukou, takže vybírat můžete z nejrůznějších houpaček, klouzaček, prolézaček nebo trampolín.

Lipno v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 45 min
  • 1 jízda lanovka dospělý 130 Kč
  • Kombinovaný vstup Stezka + Království dospělý 475 Kč
  • Zapůjčení sjezdové koloběžky dospělý 189 Kč
  • Zapůjčení kola floutrejl dospělý/3 jízdy 399 Kč
  • Zapůjčení kola floutrejl dítě/3 jízdy 319 Kč
  • Celodenní jízdné do bikeparku dospělý 440 Kč
  • Vstup lanový park vysoký okruh- krátký + jízda na kladce 490 Kč
  • Provozní doba lanovky 9:00 – 18:30
  • www.lipno.info

Kdo čte naše reporty pravidelně, ví o naší „závislosti“ na krmení malých koziček. Krmení pořídíte v automatu u ohrady a kozičky pak můžete nakrmit v bezprostřední blízkosti přímo v ohradě. Jsou hodné, netrkají, jen jsou pěkně drzé, pokud máte plnou hrst granulí. 

Království lesa dále zahrnuje menší lanové centrum, bludiště a dřevěnou pevnost se síťovými atrakcemi. Jakmile zaplatíte jednorázový vstup na začátku Království, máte už veškeré atrakce zdarma a využít se dá kombinovaných vstupů se Stezkou korunami stromů (viz Lipno v kostce). V centru parku je možnost toalet i občerstvení s teráskou.

Kromě klasické koupačky na Lipně můžete vyzkoušet šlapadla, paddleboard nebo dokonce elektročlun, na který nepotřebujete žádné kapitánské zkoušky a jeho ovládání je jen pomocí šipek a volantu. My jsme si v Kapitanátu rezervovali elektročlun zvaný Sweet Water, tedy v překladu Sladká voda, který je celkem pro 6 osob a parádně se tu vegetí na pohodlných gaučících.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...