Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Poušť, horské túry a krásné pláže. Maroko je rozmanité a levné

Všude v horách roste arganovník (jinde ve světě ho nenajdete) a prohání se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všude v horách roste arganovník (jinde ve světě ho nenajdete) a prohání se... | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Stačí čtyři hodiny letu a jste rázem v úplně jiném světě. Maroko, ležící na severozápadě Afriky, nabízí exotiku arabské země, ale rozhodně to neznamená, že jsou namístě obavy o bezpečnost. Právě Maroko je jedinou severoafrickou zemí, které se násilnosti úplně vyhýbají. Důkazem jsou i časté návštěvy světových hvězd showbyznysu, které si oblíbily zejména slavný Marrákeš.

Příkladem může být loňská obří oslava čtyřicátin fotbalisty Davida Beckhama, kterou pro něj připravila neméně slavná manželka Victoria.

Většina turistů z Česka zná z Maroka především Agadir, který je hlavním turistickým centrem na pobřeží Atlantiku. Pravdou je, že kromě hotelových resortů, kilometry dlouhé pláže a více než tří set slunečných dnů v roce toho moc nabídnout nemůže. Město v druhé polovině minulého století totiž se zemí srovnalo obrovské zemětřesení. Je příjemné tu strávit pár dnů odpočinku, ale lepší je půjčit si za pět set korun na den auto a vyrazit prozkoumávat Maroko na vlastní pěst.

NEJPOZORUHODNĚJŠÍ MÍSTA V MAROKU

Chefchaouen

Modrobílé zbarvení domků tomuto městečku v severním vnitrozemí Maroka dalo přezdívku Modrá perla. Díky vyšší nadmořské výšce nabízí příjemné klima, ale boduje i čistotou ulic a nádhernými výhledy na okolní horské masivy.

Al-Džadída

Přímořské letovisko, které leží asi 100 km jižně od Casablanky. Historické opevnění vybudované Portugalci je na seznamu památek UNESCO. Jednou ze zajímavostí je zachovalá a dosud funkční Cisterne Portugaise – vodojem z roku 1541.

Vysoký Atlas

Pohoří jižně od Marrakéše s nejvyšším vrcholem celé severní Afriky Džabal Túbkál (4167 metrů). Na vrchol hory se dá během léta vystoupat i s průměrnou fyzičkou během dvou dnů. Přespání je možné ve zdejší horské chatě.

Azrou

Tak trochu jiné Maroko. Čisté město, jehož okolí skoro připomíná Alpy, leží jižně od Fésu. Obklopují ho staleté cedrové a borové lesy s volně žijícími makaky. V zimě tady napadne sníh a i přes léto se teploty drží v přijatelných mezích.

„Když mi přítel řekl, že budeme po Maroku jezdit autem, myslela jsem, že se zbláznil. Nakonec jsme během dvou třítýdenních návštěv najezdili tisíce kilometrů po celé zemi a vůbec nic se nestalo. Stačí navigace v mobilu a ve velkých městech trošku pevnější nervy a ostřejší lokty. I když budete mít pocit, že do vás v zácpě někdo najíždí, zůstaňte v klidu, nikdo si nechce poničit auto. V okolí měst je jen potřeba dávat pozor na dodržování rychlosti, protože policisté tu často měří,“ radí překladatelka Olga Jarošová.

Ubytování nejlépe v tradičním rijádu

Kam tedy v Maroku vyrazit? „Určitě můžu doporučit město as-Sawíra, které je 90 kilometrů severně od Agadiru. Také leží na pobřeží, ale ve srovnání s Agadirem je úplně jiné. Má nádherné přístupné hradby nad oceánem i celé opevnění historické medíny, v níž je spousta historických domů nazývaných rijády. Doporučit mohu třeba Rijád Zelaka, jehož příjemný francouzský majitel vám rád poradí, kam jít na úžasnou tradiční večeři,“ radí Olga Jarošová. As-Sawíra má i pěkné pláže a rybářský přístav, kam ráno rybáři přiváží své úlovky, které se dají o pár stovek metrů dál koupit grilované.

Z as-Sawíry se dá zamířit do Marrákeše, druhého největšího města Maroka. Tady zažijete pravou exotiku. Nejspíš se budete opakovaně ztrácet v uličkách rozlehlé medíny, kde je nejlepší se ubytovat, ale je víc než pravděpodobné, že cesta vás vždy dovede do centra dění. Tím je obrovské náměstí Džámi al-Faná. Přes den kromě své rozlehlosti ničím zásadním neudivuje. Snad jen stánky, kde vám za dvanáct korun vymačkají ten nejlepší čerstvý pomerančový džus.

Hrnce na tajine

To pravé totiž přichází až se setměním, kdy se z ničeho nic na většině plochy objeví záplava stánků s jídlem, různí hudebníci, žongléři a vykladači budoucnosti. „Ten mumraj ve spojení s osvětleným náměstím je famózní. A stejně neuvěřitelná je i nabídka nijak drahých jídel. Kromě těch tradičních se tady dá ochutnat šnečí polévka nebo trošku šokující vařená beraní hlava,“ vzpomíná česká turistka, podle níž stojí za to vidět i moderní část města, protože je zajímavé vnímat, jak velký vliv tu na místní architektuře zanechala francouzská nadvláda.

S průvodcem se domluvte předem

Francouzi ale nebyli jediní, kdo si území dnešního Maroka přisvojoval. Dávno před nimi to byli také Římané, po nichž zbylo nádherné místo Volubilis, ležící v půli cesty mezi Rabatem a Fésem. Kvidění tu jsou monumentální ruiny baziliky, chrámu a vítězného oblouku. Stejně zajímavé jsou ale zachovalé mozaiky, které krášlily podlahy římských domů. Z tohoto místa je to 90 kilometrů do královského města Fés.

„I tady vás překvapí neuvěřitelně rozhlehlá medína, kterou vás provede jeden z mnoha místních průvodců. Ukáže vám středověké koželužny, kde se dodnes ručně zpracovává kůže. Upozorní vás na bohatě zdobené interiéry rijádů, kam běžně není přístup, a vezme vás i do dílny, kde se vyrábí keramika. Jen doporučuji se na ceně za průvodcovství domluvit předem. Toho, kdo to neudělá, téměř s jistotou před rozloučením čeká nepříjemné dohadování,“ poznamenává Olga Jarošová.

Písečné duny v Maroku

Kdo se konfliktu nevyhne, může se uklidnit v Národním parku Tazekka, který leží hodinu a půl jízdy na východ. Moc turistů sem nezavítá, ale tím spíš sem má cenu vyrazit. Přespat se dá ve městečku Taza a odtud pak vyjet po úzkých silničkách do hornaté krajiny s cedry, korkovými a dubovými lesy, kde se na vrcholcích otvírají nádherné výhledy do krajiny s háji olivovníků.

„Podobný, ale vlastně úplně jiný relax lze zažít na jihu Maroka u městečka Merzuga v oblasti Erg Šebbi,“ láká Olga Jarošová. Právě tady je totiž obrovská pouštní duna Erg Šebbi. Při pohledu na satelitní mapu se dá sice odhalit, že to není nekonečná poušť, ale duna dlouhá zhruba dvacet a široká osm kilometrů, nicméně i tak je pouštní dojem dokonalý. „Tady doporučím ubytování v Auberge Camping Sahara, který leží přesně na hraně písečné duny. Navíc tu skvěle vaří, mají osvěžující bazén a za rozumné peníze vám domluví výlet na velbloudu do pouště s nočním přespáním v berberském stanu. Jen je v této oblasti potřeba dávat pozor při obouvání bot. Žijí tam totiž štíři, jejichž bodnutí je extrémně bolestivé,“ varuje česká překladatelka.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!