Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
27. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Medvědi, hory a slavnosti medu. Vypravte se do Krkonoš, než je zasype sníh

První letteringové hřiště u nás vyrostlo u horní stanice lanovky Medvědín.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První letteringové hřiště u nás vyrostlo u horní stanice lanovky Medvědín.... | foto: Martin Horký

Špindlerův Mlýn Krakonoše a jeho hory znáte všichni, ale víte, kde najdete Krakonošovu hlavu nebo Krakonošovu klenotnici? A že u horní stanice lanovky na Medvědín vzniklo vůbec první dětské „letteringové“ hřiště a ve Špindlerově Mlýně se chystají medové slavnosti? Možná právě teď, než hory na půl roku zasype sníh, je ten nejlepší čas k návštěvě.

Nejvyšší české hory nabízejí ledovcové kotle, sněžné jámy a horské louky, skalnaté hřebeny, vodopády a slatě. Pro výletníky tu dělají maximum: ke spoustě zajímavých míst a vyhlídek vedou upravené cesty trasy pro pěší i cyklisty, komu se nechce šlapat do kopce, ten se na řadu míst může nechat vyvézt lanovkou.

Jedna z nich vede i na Sněžku, nejvyšší vrcholek v Česku; první úsek na Růžovou horu je v provozu celý rok, až na vrcholek se nejezdí jen za nepříznivého počasí.

Důvodem, proč byste se právě teď měli podívat do Krkonoš, jsou třeba medové slavnosti. Lidový jarmark se pod širým nebem v centru Špindlerova Mlýna odehraje v sobotu 28. října; krásný den zpestří barevné podzimní listí, vůně medoviny a sladkého medu, přehlídka tradičních řemesel, podzimní dílny pro děti a hudba k poslechu i tanci.

Pokud sem přijedete s dětmi, možná se vám bude hodit také tip na dětské hřiště. Nejlepší je prý Meďánkovo hřiště, první „letteringové“ hřiště v Česku, u horní stanice lanovky na Medvědín. Nevíte, oč jde? Z velkých písmen je tu vyskládáno slovo Medvědín. Unikátem není jen nápis, ale i nadmořská výška 1235 metrů a fantastický výhled na špindlerovské údolí a horské hřebeny.

Děti se tu vyřádí na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých stěnách, k dispozici jsou i houpačky, velké nafukovací trampolíny a dětská lanovka, určená především pro děti od sedmi let s minimální výškou 120 centimetrů. Na hřiště je dobře vidět z terasy medvědínského bufetu, vstup na ně je zdarma.

Horní část Pančavského vodopádu

Horní část Pančavského vodopádu.

Když vám bude počasí přát, místo jízdy lanovkou sejděte do Špindlu raději po svých. Kromě turistických tras k tomu svádějí dvě vyznačené speciální cesty plné zábavy, kvízů a úkolů, stezka s názvem Krakonošův příběh, kterou zvládnete i s kočárkem nebo na invalidním vozíku, a Medvědí stezka.

Ta vede od horní stanice lanovky na Medvědíně přes Šmídovu vyhlídku cik cak svahem na Horní Místečky a dál k dolní stanici lanovky na Medvědín. Cestou potkáte několik pohádkových medvědů, ostatně kdo jiný by měl zdobit svahy Medvědína?

Téměř na konci cesty u lanovky navíc objevíte další ze špindlerovských lákadel, bobovou dráhu. Drží zajímavý rekord: 1400 metrů dlouhá trať s převýšením 68 metrů je nejstarší v Česku. Vznikla v roce 1997 jako vůbec první projekt svého druhu, vede podobně jako harrachovská bobovka v nerezovém žlabu, díky osvětlení se tu jezdí i po setmění.

Novinka v lázních
Největší novinku v Krkonoších letos nachystali v Janských Lázních. Hlavním tahákem v poněkud ospalém městečku už není lázeňská kolonáda, lanovka na Černou horu nebo rozhledna, ale nejmladší česká stezka korunami stromů. Podobné atrakce jsou už u nás ve trojím provedení; jednu naleznete na Dolní Moravě, další na Lipně.

Krkonošská stezka korunami stromů vyrostla na okraji Janských Lázní na úpatí Černé hory mezi Hoffmanovou boudou a Zlatou vyhl Sádlo ídkou. S pětačtyřicetimetrovou vyhlídkovou věží, délkou 1327 metrů a chodníky vedoucími až 23 metrů nad terénem se řadí k největším v Evropě.

Na rozdíl od dvou starších stezek se v Krkonoších podíváte i pod zem, ke kořenům lesních velikánů, a můžete studovat mikrosvět půdy od kořenů až po nejmenší živočichy. Stezka je bezbariérová a jsou na ní zastávky s informacemi o krkonošském lese a několik adrenalinových stanovišť. Stejně jako na stezkách na Lipně i na Dolní Moravě se dolů můžete vrátit sklouznutím po tobogánu. Pozor, děti na něj mohou až od šesti let!

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...