Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mikulášská tramvaj, vlak i loď. Kam vzít děti?

Mikuláš - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikuláš - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Přestože letos svátek svatého Mikuláše připadá až na začátek příštího týdne, už o víkendu se lidé mohou bavit na akcích inspirovaných mikulášskou tematikou.

Stejně jako každou první sobotu v měsíci od letošního října se v pražských studiích na Barrandově i v prosinci uskuteční komentovaná prohlídka filmových kostýmů, tentokrát se zaměří na kostýmy z pohádek s čertovskou tematikou. Děti zde uvidí například kostýmy z filmů Hrátky s čertem, Z pekla štěstí, Peklo s princeznou i ze snímku S čerty nejsou žerty; chybět podle pořadatelů nebude ani mikulášské překvapení.

V sobotu ráno se koná mikulášský orientační běh Prahou, který startuje od Malostranského gymnázia. Pořadatelé zvou na start celé rodiny, závodit budou nejen dospělí, ale ve vlastní kategorii také děti.

Staročeský mikulášský jarmark pro malé i velké se v sobotu koná v pražském Toulcově dvoře. Vyzdobený dvůr a barokní stáje zaplní řemeslníci a prodejci tradičního zboží; představí se zde i žongléři a folklorní hudebníci. Na programu bude rovněž společné zpívání koled.

Vánoční jedle pro Brno letos pochází z Bílovic nad Svitavou.

Zpívání koled - ilustrační foto.

Zábavné mikulášské odpoledne v sobotu ve vozovně Pankrác uspořádá pražský dopravní podnik. Na programu bude zábava s kouzelníkem, dětské divadlo i soutěže; jejich vítězové se budou moci vydovádět na atrakcích jako "suchý bazén", skákací hrad, vláček či surfový trenažér.

Obohacením programu bude i speciální historická mikulášská tramvaj. V dvacetiminutových intervalech bude vyjíždět na trasu Vozovna Pankrác - Náměstí Bratří Synků - Svatoplukova - Albertov - Karlovo náměstí - I. P. Pavlova - Náměstí Bratří Synků - Vozovna Pankrác. V historických vozech potkají děti i Mikuláše s čertem a andělem.

Historická tramvaj - vyhlídková jízda Prahou

Historická tramvaj - vyhlídková jízda Prahou

Tradiční mikulášské jízdy vlakem s parní lokomotivou na sobotu a neděli připravily České dráhy (ČD). Po oba dny bude vlak vyjíždět z nádraží Praha Braník a projede několik tratí městem. Ani tady nebude chybět Mikuláš. Hodné děti dostanou dárky, zlobivé uhlí z uhláku lokomotivy.

Mikulášskou zábavu si lze užít i na parníku. Druhý ročník mikulášské plavby po Vltavě se koná v neděli; parník Classic River s Mikulášem, čertem a andělem na palubě vypluje odpoledne od Dvořákova nábřeží.

Svátek svatého Mikuláše si v neděli připomenou na Pražském hradě při zahájení vánoční sbírky pořádané Nadačním fondem Livie a Václava Klausových. Výtěžek jde na pomoc dětem z dětských domovů, pěstounským a sociálně slabým rodinám, potrvá až do 9. ledna příštího roku. Program zahájí manželka prezidenta Livia. Návštěvníkům zahrají Hudba hradní stráže, dětská lidová muzika Notičky a pěvecký sbor Gospel Limited. Lidé si budou moci zazpívat koledy, děti dostanou drobný dárek.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!