Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Muzeum v Jilemnici vystaví dochované plány Metelkova betlému

Muzeum v Jilemnici vystaví dochované plány Metelkova betlému  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum v Jilemnici vystaví dochované plány Metelkova betlému | foto: ČTK

JILEMNICE Dochované plány jednoho z nejpozoruhodnějších evropských betlémů zpřístupní v úterý Krkonošské muzeum v Jilemnici na Semilsku. Vystaví je na počest tří výročí, které se vážou k pohyblivému betlému Jáchyma Metelky.

Letos uplynulo 160 let od narození Metelky, 130 let od okamžiku, kdy na betlému začal pracovat, a 100 let od chvíle, kdy ho dokončil. ČTK to řekl ředitel muzea Jan Luštinec.

Metelkův betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, jež vytvářejí 350 pohybů. Veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný jedním závažím. "Kdyby neměl nic jiného, tak už jen tím je unikátní. Je ale úžasný i tím, že je ozvučen, a to tak, že to vytváří ucelený program," upozornil Luštinec.

Muzeum v Jilemnici vystaví dochované plány Metelkova betlému.

Vše začíná odbíjením hodin, troubením ponocného a požárního hlídače. Poté se andělé chopí svých nástrojů a radostnou krkonošskou koledou betlém probudí. Půlnoční hemžení doprovodí dvě kapely známými českými koledami a nakonec andělé vánoční ukolébavkou všechno uspí.

Esence krkonošských Vánoc

Podle Luštince betlém udivuje i dokonalou řezbou. "Není to lidové dílo v pravém slova smyslu. Metelka ho vytvářel jako esenci krkonošských Vánoc, které velmi miloval a důvěrně znal," zmínil Luštinec. K nejkrásnějším figurkám patří maminka s dítětem, jež jí na zádech radostně poskakuje, jásá a zdvihá ruce, k nejúsměvnějším pak lenoch a kukačka sedící na palmě. Nejbohatší pohyb má vochlíř pročesávající lněná vlákna.

Metelkův betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, jež vytvářejí 350 pohybů. Veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný jedním závažím.

Pozoruhodné jsou i plány, které muzeum v úterý vystaví. "Praktický význam nemají žádný, těžko bychom podle nich něco opravili, protože se dochoval jen zlomek z betlému. Historicky ale mají nedozírnou hodnotu, plány mechanických betlémů z minulosti totiž vůbec neexistují," upřesnil ředitel muzea.

Návštěvníci muzea mohou kromě plánů obdivovat i samotný betlém, který i přes své stáří stále funguje bez nutnosti větší rekonstrukce. Muzeum v Jilemnici ho získalo před téměř 70 lety. "Ta cesta byla vcelku jednoduchá. Metelka byl otcem tohoto muzea, takže samozřejmě jeho rodina ho sem dala, korunuje Metelkovo muzejní dílo," dodal Luštinec.

Muzeum v Jilemnici vystaví dochované plány Metelkova betlému.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...