25. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na hradě Točníku připravili na léto šperkařské skvosty: čtyři královské koruny Václava IV.

Světla králů, nová výstava na hradě Točník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světla králů, nová výstava na hradě Točník. | foto: Národní památkový ústav

Praha Letní čas ozvláštní na hradě Točníku ojedinělá výstava hned čtyř královských korun, které za svůj život získal král Václav IV, od jehož smrti uplyne v srpnu 600 let.

V nově  otevřených prostorách Královského paláce jsou od 4. července až do 8. září vystaveny čtyři kopie královských korun - jedná se o korunu pro čekého krále, římského krále, lombardského a švýcarského.

„Ačkoli jde pouze o kopie, jsou samy o sobě cenné,“ říká kastelán Petr Zemánek. Koruny vyrobil šperkař v Jižních Čechách.

Aby si mohli návštěvníci koruny a další předměty prohlédnout, budou se muset vydat na prohlídku královského hradu Točníku s průvodcem.

Točník byl vystavěn zřejmě v letech 1398–1401 na témže skalním hřebeni křemencového valu o sto metrů výše než Žebrák. Již v roce 1400 nechal Václav IV. na Točník převézt a uložit část královského pokladu. Král Václav IV. zemřel dne 16. srpna 1419, v polovině srpna tedy uplyne od jeho úmrtí 600 let. 

mprMartin Prachař

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER EXTERNÍ LOGISTIKY okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz