Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nové plantáže palmy olejné? Hořící pralesy, žlutý dým a mrtvá zvířata

Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu,... | foto: Greenpeace

Plantáže palmy olejné se táhnou od obzoru k obzoru v Indonésii, Malajsii a mnoha dalších státech. Odhaduje se, že do čtyř let by se produkce palmového oleje měla až zdvojnásobit. „Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť, řekla serveru Lidovky.cz koordinátorka pralesní kampaně Greenpeace a mluvčí Koalice proti palmovému oleji Kateřina Holubová.

„Palma olejná je tropická rostlina. Jejím původním domovem je západní Afrika, ovšem největší ekologické problémy způsobuje v jihovýchodní Asii, především v Indonésii. V poslední době se ale palma ve zvýšené míře začíná objevovat i v Africe a jižní Americe a se stoupající poptávkou stoupá i hrozba, že plantáže palmy olejné sežerou krajinu i tam,“ řekl serveru Lidovky.cz tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Kvůli novým plantážím palmy olejné se ve velkém vypalují pralesy. Loni na podzim sužovaly Indonésii mohutné požáry. Následkem sucha se vypalování pralesů vymklo kontrole. Oheň a dusivý dým ohrožoval obyvatele celého regionu. Hlavní příčina – intenzivní pěstování palem olejných – je však běžnou praxí už třicet let a vyústila v ekologickou katastrofu.

Rozsáhlé požáry v Indonésii jsou označovány za dosud nejhorší ekologickou katastrofu 21. století. V plamenech umíraly mimo jiné i vzácné druhy zvířat jako jsou orangutani, tygři a sloni. Více čtěte zde.

Děti na Borneu nemají žádné masky či ochranné pomůcky, které by je před...
Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu,...

„Celková plocha odlesněná kvůli palmovému oleji se těžko odhaduje už kvůli tomu, že každou hodinu je kvůli palmovým plantážím v Indonésii vykácen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť. Zatímco v roce 1984 zde palmové plantáže čítaly 1500 čtverečních kilometrů (polovina Libereckého kraje), dnes se jejich plocha odhaduje na 150 tisíc kilometrů čtverečních plantáží (skoro dvě České republiky). Více než polovina přitom vznikla na úkor pralesů,“ řekla serveru Lidovky.cz Holubová.

Palmový olej má pro potravináře několik zajímavých vlastností. Nejdůležitělší je však jeho nízká cena. Pokud jde o jeho využití v kuchyni - nepřepaluje se, a proto je ideální na smažení. Najdeme ho tedy v mnoha smažených či pražených pochoutkách, jakými jsou brambůrky, arašídy či křupky. Zároveň se nemusí ztužovat v takové míře jako ostatní tuky a nevzniká v tomto procesu tolik nebezpečných transmastných kyselin, a proto se používá do cukrovinek. V obou případech jde ale nahradit olejem řepkovým či slunečnicovým.

„V zemích, které nejsou na palmovém oleji existenčně závislé - a to je případ i České republiky, musíme tuto komoditu nahradit našimi tradičními oleji, například řepkovým. Musíme také přehodnotit současnou masivní podporu biopaliv, která dělá více škody než užitku. Nemůžeme pěstovat lány řepky olejné hlavně proto, abychom ji spálili v motorech automobilů, a do potravin cpát olej, kvůli němuž se kácí pralesy. Nemluvě o tom, že významná část palmového oleje je také pěstována jako biopalivo,“ vysvětluje Hrábek.

V čem najdete palmový olej?

Palmový olej se přidává do různých potravinářských výrobků, od stolních olejů přes pečivo až po sladkosti. Kromě toho se přidává i do mýdel, šamponů a další kosmetiky. Chcete zjistit, jestli kupujete výroby bez palmového oleje?

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...