22. září 2015 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Opravdu nosí Češi ponožky v sandálech? ptal se mě Kanaďan, říká Češka

Šárka Augustinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Augustinová | foto: Archiv Šárky Augustinové

Šárka Augustinová se do Kanady přestěhovala, aby zažila něco nového a protože, jak sama píše, Kanada je její typ. „České jídlo mi nechybí. Jen myslím, že sýr tu mají hodně podprůměrný. Stejně tak pivo. A Praha? Ta je chápána jako magické město,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Cítila jsem se ztracená. Nevěděla jsem, kam jdu, s kým, a proč tam jdu. Kanaďané mi přišli milí, ale až moc „vysvětlovací“, stále mi říkali co všechno bych měla dělat a kudy bych měla jít. Frustrovalo mě to, protože když člověk někam pospíchá a dostane třiceti minutovou přednášku o tom, kde je nějaké místo od člověka, kterého se ani nezeptá. No byla to pro mě novinka.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nejproblematičtější zvyk? Nevím jestli český, nebo jen můj. Když mi někdo něco nabídl, automaticky jsem řekla: „Ne, děkuji.“ V Česku jsem zvyklá, že mi to lidé nabídnou ještě šestkrát, jelikož vědí, že říkám ne, ale nic to neznamená, a že to možná opravdu chci. Nicméně Kanaďan bere ne jako ne. Stupidní zvyk, že?

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?Čím déle jsem v zahraničí, tím více chápu, co mi v Česku chybělo, ale zároveň cítím, že Česko teď dokážu víc ocenit. Po dlouhých měsících mimo rodnou hroudu, se častěji stává, že bych doma zase chtěla být. Miluju to v Kanadě. Kanada je můj typ, ale nikdy jsem nestudovala vysokou, tak tu nemám ani ty kamarády z ní.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
České jídlo mi nechybí. Jen myslím, že sýr tu mají hodně podprůměrný. Stejně tak pivo.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Praha! Všichni znají Prahu - především jako město architektury. To magické město, kam by se všichni rádi podívali, pokud tam ještě nebyli. A potom se mi také stalo, že jsem potkala kluka, který se mě ptal jestli opravdu Češi nosí ponožky v sandálech. To mě dostalo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politická kultura se liší hodně. Myslím, že je to tady zařízené tak, aby si lidé mysleli, že vidí všechno a se vším mohou něco udělat, ale pravý opak je pravdou. Také si myslím, že média v ovlivňování lidí pracují na vyšší obrátky.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…