Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Opravdu nosí Češi ponožky v sandálech? ptal se mě Kanaďan, říká Češka

Šárka Augustinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Augustinová | foto: Archiv Šárky Augustinové

Šárka Augustinová se do Kanady přestěhovala, aby zažila něco nového a protože, jak sama píše, Kanada je její typ. „České jídlo mi nechybí. Jen myslím, že sýr tu mají hodně podprůměrný. Stejně tak pivo. A Praha? Ta je chápána jako magické město,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Cítila jsem se ztracená. Nevěděla jsem, kam jdu, s kým, a proč tam jdu. Kanaďané mi přišli milí, ale až moc „vysvětlovací“, stále mi říkali co všechno bych měla dělat a kudy bych měla jít. Frustrovalo mě to, protože když člověk někam pospíchá a dostane třiceti minutovou přednášku o tom, kde je nějaké místo od člověka, kterého se ani nezeptá. No byla to pro mě novinka.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nejproblematičtější zvyk? Nevím jestli český, nebo jen můj. Když mi někdo něco nabídl, automaticky jsem řekla: „Ne, děkuji.“ V Česku jsem zvyklá, že mi to lidé nabídnou ještě šestkrát, jelikož vědí, že říkám ne, ale nic to neznamená, a že to možná opravdu chci. Nicméně Kanaďan bere ne jako ne. Stupidní zvyk, že?

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?Čím déle jsem v zahraničí, tím více chápu, co mi v Česku chybělo, ale zároveň cítím, že Česko teď dokážu víc ocenit. Po dlouhých měsících mimo rodnou hroudu, se častěji stává, že bych doma zase chtěla být. Miluju to v Kanadě. Kanada je můj typ, ale nikdy jsem nestudovala vysokou, tak tu nemám ani ty kamarády z ní.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
České jídlo mi nechybí. Jen myslím, že sýr tu mají hodně podprůměrný. Stejně tak pivo.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Praha! Všichni znají Prahu - především jako město architektury. To magické město, kam by se všichni rádi podívali, pokud tam ještě nebyli. A potom se mi také stalo, že jsem potkala kluka, který se mě ptal jestli opravdu Češi nosí ponožky v sandálech. To mě dostalo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politická kultura se liší hodně. Myslím, že je to tady zařízené tak, aby si lidé mysleli, že vidí všechno a se vším mohou něco udělat, ale pravý opak je pravdou. Také si myslím, že média v ovlivňování lidí pracují na vyšší obrátky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...