13. ledna 2014 6:36 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Podkrušnohorské muzeum otevřelo expozici o těžbě železné rudy

V Podkrušnohorském technickém muzeu v Mostě otevřeli novou expozice s názvem Rudné dobývání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Podkrušnohorském technickém muzeu v Mostě otevřeli novou expozice s názvem Rudné dobývání. | foto: ČTK

MOST Novou expozici věnovanou těžbě železné rudy otevřelo Podkrušnohorské technické muzeum v Mostě. Vznikla v budově, kde dříve sídlilo vedení hnědouhelného dolu Julius III. Podle ředitele muzea Zbyňka Jakše vznikala expozice pět let a stála téměř deset milionů korun.

  • Loni navštívilo muzeum asi 8000 lidí, většinou školáků.
  • Letošní návštěvní sezona začne 1. března.

Expozice zahrnuje část uměle vytvořené těžební štoly, doplněná je o reálné těžební vozíky. Pro návštěvníky jsou připraveny také interaktivní prvky. "Chceme, aby si děti mohly všechno vyzkoušet. Mohou si vyzkoušet těžbu, zazdění chodby, která už je vyrubaná. Mohou si vyzkoušet, jaké to je být střelmistrem, vyzkouší si vlastní odpal," řekl ČTK Jakš.

K vidění jsou nerosty, které se v Krušných horách těžily, dobové uniformy nebo nářadí.

Podle ředitele muzea Zbyňka Jakše vznikala expozice pět let a stála téměř deset milionů korun.

Budova, ve které se expozice nachází, sloužila vedení někdejšího dolu Julius III. Kancelář v ní kdysi měl i předseda správní rady muzea a primátor Mostu Vlastimil Vozka. V dole pracoval jako důlní inženýr. "Jsem rád, že ta budova má novou funkci, protože do současné doby velmi strádala," řekl ČTK Vozka.

Peníze na nové expozice získalo muzeum v rámci Euroregionu Cíl 3 a také od sponzorů. Na duben chystá otevření expozice hlubinného dobývání. "Plánů máme moc. Teď dokončujeme expozici hlubinného dobývání, rozšíříme i expozici povrchového dobývání. Budeme tak jediným muzeem v Evropě, které věnuje všem těmto činnostem," doplnil Jakš.

Novou expozici věnovanou těžbě železné rudy otevřelo Podkrušnohorské technické muzeum v Mostě.
Lidovky.cz, ČTK