8. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ruské cestovky lákají turisty z Číny na Lenina

Leninovo tělo v mauzoleu na Rudém náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leninovo tělo v mauzoleu na Rudém náměstí | foto: Reuters

MOSKVA Ruské cestovní kanceláře připravují pro čínské klienty speciální nabídku, jejíž součástí bude návštěva míst spojených s ruskou komunistickou stranou a jejím někdejším vůdcem Vladimirem Uljanovem (Leninem).

Na tiskové konferenci v Moskvě to oznámila náměstkyně ministra kultury Alla Manilovová. Počet čínských turistů v Rusku roste, loni se oproti roku 2011 zvýšil o 48 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

V Číně je komunistická strana stále rozhodující politickou silou, a tak tu zájem o Lenina a jeho soudruhy neupadá. Ruští operátoři letos v Číně zorganizovali "rok ruské turistiky". Cestovní kanceláře chtějí zájemce přilákat mimo jiné i na "leninské naučné stezky", na nichž se zájemci o historii komunistického hnutí budou moci blíže seznámit s Leninovým životem. Východištěm bude Leninovo rodiště Uljanovsk.

Příliv turistů

Rusko loni zaznamenalo rekordní příliv zahraničních turistů za posledních deset let. Ve srovnání s předchozím rokem uskutečnili zahraniční turisté 2,3 milionu cest do Ruska, což je téměř desetiprocentní zvýšení. Dlouhodobě žebříček návštěvníků vedou Němci, které Lenin moc nezajímá. Loni jich v Rusku přivítali 347 000. Turisté z Číny jsou ale druzí (234 000 lidí) a dostali se dokonce i před Američany (170 000).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz