16. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Sněžku vzali turisté útokem. V neděli dorazily stovky lidí

Sněžka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžka. | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PEC POD SNĚŽKOU (Trutnovsko) Slunečné počasí o víkendu přilákalo do Krkonoš tisíce návštěvníků a na Sněžku dorazily stovky lidí. V neděli ve dvanáct hodin ukazoval teploměr na nejvyšší hoře ČR přes deset stupňů Celsia. Informoval o tom provozní České poštovny na Sněžce Dalibor Blaha.

„Lidí je jako v letní sezoně. Dnes je tu ještě více návštěvníků než včera. Odhaduji, že se tu určitě otočí přes tisíc lidí. Letos je to asi poslední, maximálně předposlední teplý víkend na Sněžce,“ uvedl v neděli Blaha.

Před týdnem na Sněžce mrzlo a kvůli silnému větru nejezdil horní úsek kabinové lanovky Růžová hora - Sněžka. I v sobotu byl horní úsek lanovky, která může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, mimo provoz.

Rušno bylo i v Peci pod Sněžkou a kdo chtěl v neděli vyjet na Sněžku lanovkou, musel vystát asi hodinovou frontu. „Parkoviště u kapličky je plné. Minulé víkendy propršelo, proto dnešní víkend se s těmi minulými vůbec nedá srovnat. A neřekla bych, že to je poslední vydařený víkend. Jsou před námi státní svátky. Pokud bude pěkně, tak lidé přijedou,“ řekla v neděli Eva Krejčí z infocentra Turista v Peci pod Sněžkou.

Mnoho lidí navštívilo i Stezku korunami stromů

Nával zažila i atraktivní Stezka korunami stromů na okraji Janských Lázní na Trutnovsku. Parkoviště u atrakce bylo již kolem poledne plné a policisté odkláněli dopravu na okolní parkoviště. „Na příjezdových komunikacích se tvořily kolony. Policie řidiče od 11. do 13. hodiny směřovala na parkoviště v Janských Lázní a Černém dole. Po 13. hodině se situace zklidnila a silnice je zcela průjezdná,“ uvedla Alena Kacálková z tiskového oddělení krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.

Podle meteorologů už letos v Krkonoších tepleji nebude. „Počasí se začne kazit ve středu, sněžit ale ještě nebude. Teploty klesnou o pět až šest stupňů. Výraznější ochlazení čekáme po 22. říjnu,“ řekl Dušan Čičman z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

I když se o víkendu počasí vydařilo, teplotní rekordy nikde v Královéhradeckém kraji nepadly.

ČTK