Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víno a adrenalin v podzemí. Zajeďte si na výlet do Znojma

Znojmo si mohou vychutnat jak milovníci památek, tak i příznivci vína či... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znojmo si mohou vychutnat jak milovníci památek, tak i příznivci vína či... | foto: Shutterstock

Text písničky Ivana Mládka Znojmo, vidím tě dvojmo je sice trochu laciný, ale u téhle jihomoravské vinařské lahůdky se prostě nabízí sám. Navíc se blíží vinobraní, a tudíž pro mnohé i okamžiky, kdy Znojmo neuvidí jen dvojmo, ale možná i trojmo.

Víno je moravský podzimní fenomén a trochu i démon a bývá snadné mu podlehnout – obzvlášť ve Znojmě, kde se s ním potkáte téměř na každém kroku. Ani nemusíte čekat na vinobraní, protože koncem prázdnin si ještě užijete koupání a vodní radovánky. Dokonce si můžete vybrat mezi některým z aquaparků a vranovskou přehradou, ze Znojma je to k ní opravdu jen kousek.

Městem s vůní vína

Znojmo má pohledné historické centrum a stojí za to se jím chvilku brouzdat. Pražákům udělá radost Václavské náměstí (jehož znojemská verze je ovšem miniaturní), milovníci vyhlídek neodolají radniční věži (Pálavu uvidíte jako na dlani a v pěkných dnech zahlédnete i rakouské Alpy). Komu se nechce šlapat 162 schodů, ten může zkusit vyšplhat na o něco nižší Vlkovu věž na rohu Dolní České a Kollárovy ulice. Nejlépe dochovaná a také nejmohutnější hranolová věž někdejších znojemských hradeb navíc slouží jako informační centrum vín VOC Znojmo. Vysvětlení, oč jde, najdete v boxu, důležité ale je, že si tu můžete dopřát první znojemskou ochutnávku vín.

Rady před cestou

  • Radniční i Vlkova věž jsou otevřeny denně, lístek stojí 32/25, resp. 20 Kč, s ochutnávkou vína 150 Kč, děti do 15 let neplatí nic. www.vocznojmo.cz
  • Expozice pivovarnictví zahrnuje dětský koutek a soutěže s pivní kvasinkou, pro dospělé slevy na exkurzi do pivovaru. www.znojemskabeseda.cz/expozicepivovarnictvi/
  • Znojemské podzemí je otevřené celoročně a denně. Klasická prohlídková trasa trvá přibližně hodinu a stojí 95/55 Kč, děti do šesti let neplatí nic. Adrenalinové trasy jsou delší (od hodiny a čtvrt až po dvě a půl hodiny); na nejjednodušší trasu mohou děti od 12 let, na další dvě až od 15 let, vždy však pouze v doprovodu dospělých. Vstupné je jednotné od 110 do 200 Kč.

Co byste ještě neměli opomenout? Pokud kromě vína máte rádi i pivo, vypravte se na znojemský hrad, kde letos v bývalém pivovaru otevřeli novou expozici pivovarnictví. V kostele sv. Mikuláše se zastavte u nezvyklé barokní kazatelny v podobě zeměkoule, vychutnejte si vyhlídku do údolí Dyje z poněkud utajeného ochozu dvoupatrové kaple sv. Václava a nahlédněte také do vinice ve strmé stráni nad řekou. Říká se jí Rajská vinice a v letních měsících tu najdete ochutnávkový stánek vinařství Lahofer. Bez vína ve Znojmě neuděláte ani krok!

Přidat do kroku a zavřít oči se naopak doporučuje na Masarykově náměstí. Stojí tu obchodní dům Dyje, obludná připomínka socialistické architektury.

Znojmo zdola

Úplně nejlepší znojemskou zajímavost jsme zatím minuli, i když... Ať už jdete historickým centrem kamkoliv, pod vašima nohama se skrývá pravý poklad: historické podzemí, téměř třicet kilometrů mimořádně spletitých chodeb, vedoucích často i ve čtyřech úrovních nad sebou. Hlavní prohlídková trasa měří zhruba tisíc metrů, začíná v domě č. 2 na Slepičím trhu a končí jen o kousek dál,vObrokové ulici. Prohlídku zvládnou děti přibližně od tří let, ale určitě byste měli pamatovat na dobré botyamikinu či bundu; teplota v podzemí se pohybuje celoročně kolem 12 až 13 °C. Na trase nečekají žádné hrůzy, jen uvidíte pár míst s pohádkovým nebo hororovým laděním – čerty, skřítky, skřety, rakve s nebožtíky a podobně.

Adrenalinová cesta znojemským podzemím je jen pro štíhlé

Podzemí rovněž láká na tři adrenalinové trasy, kde místo širokých chodeb s rovnou podlahou čekají nízké stropy (a tudíž chůze v předklonu), brodění vodou, anebo zdolávání mokrých žebříků; to všechno potmě, pouze s čelovkou, v gumácích a vypůjčeném ochranném oděvu. Před vstupem do podzemí vás čeká protahování zkušebním rámem – to aby průvodce zjistil, jestli se mu někde v úzkých průlezech nezaseknete. Kdo se do rámu nevejde, ten se do podzemí nepodívá.

V Louce teče víno proudem

Cestování po městě vám usnadní turistický vyhlídkový vláček, který jezdí od května až do konce září od plovárny u Louckého kláštera do centra a zpět. V klášteře objevíte návštěvnické centrum Znovínu Znojmo, kde získáte tipy na řadu zajímavých výletů do okolí, zároveň se však můžete vypravit na prohlídku kláštera a dopřát si ochutnávku dalších vín. Mimochodem, průvodce vás zavede nejenom do románsko-gotické krypty pod klášterním kostelem, ale také do obrovských vinných sklepů, které dnešní podobu získaly v průběhu 17. a 18. století. Vína tu zrají dodnes.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!