Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výstup na Sněžku z polské strany? Čekají vás nádherná panoramata a horská plesa

Neopakovatelná zimní panoramata z vrcholu Sněžky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neopakovatelná zimní panoramata z vrcholu Sněžky | foto: Michaela Rozšafná

Na nejvyšší vrchol České republiky Sněžku vyšel za svůj život snad každý Čech. Z Pece pod Sněžkou přes Obří důl či Růžohorky, ze Špindlerova Mlýna přes Luční boudu, z Horní Malé Úpy mírněji přes chalupu Jelenka a tak dále… Ze všech krásných cest na český „everest“ je však nejkrásnější ta z druhé strany. Z Polska.

Začíná ve městě Karpacz a místy si při ní budete připadat jako v Alpách či ve Vysokých Tatrách. Cestu navíc není potřeba odkládat na teplejší roční období. Zimní túra ve sněhové pokrývce poskytne neopakovatelné výhledy na zdánlivě neposkvrněnou krajinu.

Na Sněžce
Všudypřítomný pohled na vrchol Sněžky

Na rozdíl od výstupů začínajících na české straně Krkonoš vás z polské strany Karkonosz čeká cesta s kontinuálním stoupáním a zhruba od první třetiny výstupu s úchvatným výhledem na vrchol Sněžky. Ideální je zahájit trasu u středověkého dřevěného kostelíka Wang na okraji Karpacze a po modré turistické značce vystoupat na rozcestí Polana. Odtud se dostanete opět po modré, případně žluté značce k jednomu z přilehlých jezer Mały Staw (pokud si zatoužíte cestu prodloužit a trochu si zajít, tak také k jeho většímu bratru Wielki Staw).

Na březích horského plesa přijde ten okamžik, kdy si budete připadat nikoli jako v Krkonoších, ale minimálně v sousedních Vysokých Tatrách či Alpách. Ledovcové jezero Mały Staw ve výšce 1183 m. n. m. vůkol obklopuje masiv hor a alpský charakter podtrhuje také přilehlá horská chata Samotnia. Při její návštěvě se turisté dozvědí, že jde o jednu z nejstarších polských chat s tradicí více než 400 let. Dá se v ní najíst a zbloudilí horalové mohou i přenocovat.

Z Karpacze na Sněžku

Od malebného jezera v ledovcovém karu začnete kolem dřevěného zábradlí stoupat vzhůru (pořád) po modré k další horské boudě Strzecha Akademicka (1258 m. n. m.), kde se rovněž můžete občerstvit či za nevelký peníz (kolem 40 polských zlotých na osobu) složit hlavu. Po plynule stoupající turistické cestě se brzy vydrápete do výšky 1400 m. n. m. k rozcestníku Rozdroże koło Spalonej Strażnicy (jeho název je odvozen od někdejší v těchto místech stojící strážnice), kde se pod vámi z ničeho nic rozprostřou nádherné výhledy na českou i polskou stranu Krkonoš včetně stále dohlížejícího vrcholu Sněžky. 


Pohlednice z cest na větší mapě

Při této pastvě pro oči si následujících 30 minut také odpočinou utrmácené nohy, protože půjdete po rovince a chvilku dokonce z kopce, až k rozcestníku českých a polských turistických tras u horské chaty Sliezsky Dom na úpatí Sněžky. Setkávají se zde cesty z Polska a z Čech – od Luční boudy a Obřího dolu, čemuž nasvědčuje neustálá velká koncentrace turistů.

Poslední 2,2 kilometry s dvousetmetrovým převýšením po řetězové cestě jsou už většině českých turistů známy. Pár chvil potu a trmácení při stoupání po vysokých schodech stojí za to, protože na konci se vyjímá dlouho očekávaný cíl. Při troše štěstí na počasí se pod vámi v aktuálním zimním období naskytne pohádková mrazivá krajina.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...