Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výzva pro cestovatele: Expediční fond rozdá 100 tisíc korun

Horolezec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolezec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Cestovatelé a dobrodruzi by měli zpozornět. Expediční fond vypsal další soutěž, v níž rozdá až 100 tisíc korun. Šanci mají zajímavé cestovatelské projekty s prvkem dobrodružství a objevování. Tentokrát se organizátoři zaměřují na studenty, přihlásit se mohou středoškoláci i studenti vysoké školy.

Expediční fond podporuje vědecké, nebo sportovní expedice do různých částí světa. "Naším cílem je podporovat ty opravdové hrdiny. Člověk, který jede pomáhat stavět nemocnici do Afriky si tu podporu rozhodně zaslouží, " vysvětluje zřizovatel Expedičního fondu David Gladiš. Šanci mají například horolezecké, speleologické, vodácké a další expedice, dále také humanitární či výzkumné projekty.

-


Více o projektu čtěte zde:


Přihlásit svůj dosud neuskutečněný projekt může prakticky kdokoliv, musí však splňovat několik podmínek - expedice musí mít prvek dobrodružství a objevování. Co to znamená? Vědecké expedice například objevují nové druhy rostlin a živočichů. "Například jedna ze skupin jela zkoumat žáby do pralesů v Camerunu, další třeba zkoumala DNA rybiček v Kolumbii. Jiní se zase angažují v záchraně pralesů na Borneu," vysvětluje Gladiš.

Expediční fond se zaměřuje i na sportovní expedice jako jsou například horolezecké nebo speleologické výpravy. "Podpořili jsme třeba výpravu do solných jeskyní v Íránu, dlouhodobě podporujeme expediční projekt ve Slovinsku, kde dobrodruzi objevují jejich jeskynní systém," říká Gladiš. "Pořád je co objevovat," dodává.

Letos se organizátoři soutěže zaměřili na studenty. Žadatelem o finanční podporu musí být student denního studia libovolné střední, vyšší odborné nebo vysoké školy. Studenti musí tvořit minimálně polovinu expedičního týmu.

Organizátoři pro ně mají připravenou podporu ve výši 100 tisíc korun. "Každá skupina získá podporu kolem dvaceti tisíc korun. Což není závratná částka, ale dostane se jim i uznání a mediální podpory. Studentům se tyto peníze určitě budou hodit," doplňuje Gladiš. Kromě peněz mohou cestovatelé získat i špičkové vybavení od sponzorů akce. Zároveň mají možnost požádat o bezplatné zapůjčení materiálu a vybavení.

Uzávěrka projektů je 31. března 2011. Do té doby musí cestovatelé poslat přihlášku na e-mailovou adresu projekty@expedicnifond.cz. Přihlášené projekty se objeví na stránkách Hedvabnastezka.cz v rubrice Expediční fond a čtenáři se je budou moci ohodnotit. Vítěze pak vybere komise sestavená z partnerů a spolupracovníků Expedičního fondu, slavnostní vyhlášení proběhne 30. dubna 2011.

Vítězné expedice mají jedinou povinnost - posílat různé články, zprávy a fotografie z projektů. Mohou uspořádat i výstavu, přednášku nebo třeba napsat knihu. "U studentů máme specifickou podmínku, že musí po návratu z expedice uspořádat přednášku na té své škole. A třeba i u nás v cestovatelském klubu, " dodává Gladiš.

Více informací o Expedičním fondu, podrobná pravidla a přihlášku najdete ZDE.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!