Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
6. července 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Začíná vodácká sezona. Některé jezy mohou být nebezpečné

Vodáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Praha Chystáte se na vodu? Prodloužený víkend asi přiláká hodně příznivců aktivního způsobu trávení času na české řeky. Kvůli dešťům jsou ale některé řeky splavné jen částečně. Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu by měli být vodáci opatrní.

Většina řek je pro vodáky sjízdná a po deštích by se hladiny mohly zvednout. O nastávajícím prodlouženém víkendu bude proto na oblíbených tocích, jako je například Vltava, zřejmě hodně rušno, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vodáci by si však podle něj měli dát pozor na jezech, některé z nich by mohly být kvůli velkému průtoku nebezpečné.

Vltava nabízí příjemnou jízdu od Vyššího Brodu k Boršovu nad Vltavou. Otava je splavná až od Sušice, Nežárka už od Jindřichova Hradce. Hodně vody je stále v Lužnici. "Nebezpečným jezem Pilařem protéká stále téměř dvacet kubíků a Bechyní pak více než šedesát," upozornil Jančar. Vodáci se v sobotu mohou zúčastnit Benátské noci v Suchdole.

ČTĚTE TAKÉ:

Na západě Čech jsou splavné Berounka i Ohře, dostatek vody zůstává na Radbuze či Úhlavě, Mži lze splouvat od Hracholuské přehrady. Na severu slibují hezkou jízdu Bílina a Ploučnice. Vodáci se mohou vydat také na Jizeru, Tichou a Divokou Orlici i střední tok Labe ve východních Čechách.

Jihlava je splavná od Cerekve, je po ní možné dojet až do Vladislavi a pak po trochu opomíjeném úseku z Ivančic až k jejímu ústí. Svratka sice zůstává sjízdná už jen od Brna, ale o víkendu se do ní bude kvůli raftařské akci vypouštět voda z Vírské přehrady, čehož mohou využít i ostatní vodáci, uvedl Jančar.

Po Dyji se dá plout pod Znojmem až pod Břeclav, jezy pod Mušovskými jezery je však třeba sjíždět s velkou opatrností. Morava je splavná od Raškova, Odra od Suchdola a Bečva od Valašského Meziříčí, ovšem podle Jančara "s odřeným kýlem".

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.