Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Začíná vodácká sezona. Některé jezy mohou být nebezpečné

Vodáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Praha Chystáte se na vodu? Prodloužený víkend asi přiláká hodně příznivců aktivního způsobu trávení času na české řeky. Kvůli dešťům jsou ale některé řeky splavné jen částečně. Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu by měli být vodáci opatrní.

Většina řek je pro vodáky sjízdná a po deštích by se hladiny mohly zvednout. O nastávajícím prodlouženém víkendu bude proto na oblíbených tocích, jako je například Vltava, zřejmě hodně rušno, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Vodáci by si však podle něj měli dát pozor na jezech, některé z nich by mohly být kvůli velkému průtoku nebezpečné.

Vltava nabízí příjemnou jízdu od Vyššího Brodu k Boršovu nad Vltavou. Otava je splavná až od Sušice, Nežárka už od Jindřichova Hradce. Hodně vody je stále v Lužnici. "Nebezpečným jezem Pilařem protéká stále téměř dvacet kubíků a Bechyní pak více než šedesát," upozornil Jančar. Vodáci se v sobotu mohou zúčastnit Benátské noci v Suchdole.

ČTĚTE TAKÉ:

Na západě Čech jsou splavné Berounka i Ohře, dostatek vody zůstává na Radbuze či Úhlavě, Mži lze splouvat od Hracholuské přehrady. Na severu slibují hezkou jízdu Bílina a Ploučnice. Vodáci se mohou vydat také na Jizeru, Tichou a Divokou Orlici i střední tok Labe ve východních Čechách.

Jihlava je splavná od Cerekve, je po ní možné dojet až do Vladislavi a pak po trochu opomíjeném úseku z Ivančic až k jejímu ústí. Svratka sice zůstává sjízdná už jen od Brna, ale o víkendu se do ní bude kvůli raftařské akci vypouštět voda z Vírské přehrady, čehož mohou využít i ostatní vodáci, uvedl Jančar.

Po Dyji se dá plout pod Znojmem až pod Břeclav, jezy pod Mušovskými jezery je však třeba sjíždět s velkou opatrností. Morava je splavná od Raškova, Odra od Suchdola a Bečva od Valašského Meziříčí, ovšem podle Jančara "s odřeným kýlem".

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...