6. října 2015 6:53 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zelenina a ovoce stojí v Americe majlant, říká Češka

Eva Samšuková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Samšuková | foto: Archiv Evy Samšukové

Eva Samšuková strávila v americkém Bostonu pět měsíců. Chtěla se naučit jazyk a zažít něco nového. „Nejvíc mi chyběly knedlíky. Na rozdíl od Čechů jsou Američané zvyklí jíst k obědu jen lehký sendvič a k němu malou polévku nebo salátek. Proto na mě ze začátku koukali divně, když jsem si k obědu dala všechno dohromady, a to ještě v pro nás běžných porcích,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Kromě šílené zimy hlavně pocit, že jsem v cizím městě, neznám pořádně řeč ani jeho zvyklosti a očekává se ode mě, že se tu dalších 5 měsíců sama uživím. Tenhle strach ale přešel hodně brzy a pak už nastoupil jen pocit absolutní svobody, která v Americe mezi lidmi panuje. Nikdo nikoho nesoudí, lidé jsou na sebe milí, usmívají se, popřejí vám jen tak hezký den nebo pochválí oblečení. A jsou zklamaní, když řeknete, že je z Evropy.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pracovala jsem v jednom bistru a kavárně, kde jsme si mohli dát každý den během pracovní doby oběd. Na rozdíl od Čechů jsou Američané zvyklí jíst k obědu jen lehký sendvič a k němu malou polévku nebo salátek. Proto na mě ze začátku koukali divně, když jsem si k obědu dala všechno dohromady, a to ještě v pro nás běžných porcích. Musela jsem jim vysvětlit, že bez této porce uprostřed dne nejsem schopná vydržet zápřah až do večera.

Kdo je Eva Samšuková?

Do Bostonu jsem se na 5 měsíců přestěhovala ke konci vysoké. Chodila jsem do jazykovky, pracovala v kuchyni a cestovala. Kromě jazyka jsem získala nejen respekt vůči každému, kdo pracuje v pohostinství, ale taky vůči Americe jako opravdu svobodné a rozmanité zemi.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka vrátit?
Do Česka se budu vždycky ráda vracet, protože je to můj domov. Těch pět měsíců v USA ale bylo málo a strašně se těším, že tam ještě kus svého života někdy strávím.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Nejvíc mi vždycky chyběly knedlíky! Jinak mi také chyběla naše docela levná zelenina a ovoce, za něž utratíte ve Spojených státech opravdu majlant. Jednou jsem na párty v Bostonu upekla jablečný koláč s vlašskými ořechy z litého těsta posypaný skořicovou drobenkou. Zaprášilo se po něm, a ačkoli mají v USA výborné sladkosti, reakce byly i takové, že něco tak dobrého ještě nejedli.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Překvapilo mě, že každý v Bostonu ví, kde je Česká republika a Praha, což v Americe vůbec není pravidlem. Už druhý den po příjezdu do Bostonu na začátku roku 2012 jsem v novinách The Boston Globe našla článek i s fotografií Václavem Havla. Do debat o jeho odkazu a odkazu Sametové revoluce jsem se dostala několikrát. Obyvatelé Bostonu mají mezi Čechy přátele a cestují sem moc rádi a často.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Při svém jiném pobytu v USA jsem se účastnila volební kampaně kandidáta na starostu jednoho menšího městečka. Být oblečená ve volebním tričku na korbě velkého auta v průvodu všech kandidátů a házet sladkosti dětem různých národností za skandování jména našeho favorita byl fajn zážitek. Něco takového nezažije člověk v Česku ani jako volič, ani jako uchazeč.

apeAlena Pecháčková