Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Budapešti nejen na památky. Objevte 12 míst včetně pinballu nebo farmářských trhů v baru

Cestování

  5:12
PRAHA/BUDAPEST - Když se řekne Budapešť, spousta lidí si vybaví budovu parlamentu, Rybářskou baštu nebo baziliku svatého Štěpána. A přesně tam se půjdou podívat, pokud do maďarské metropole zamíří poprvé nebo podruhé. Kam ale zajít, pokud jste už všechny hlavní atrakce oběhali? Přinášíme celkem 12 tipů na méně či více známá místa.

Budova maďarského parlamentu je jednou z ikonických staveb Budapešti. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Pinball!
Zatoužili jste někdy po cestování v čase? Pokud ano, Budapešť je tím správným místem, které navštívit. Nachází se zde totiž největší pinballová sbírka v Evropě. Ačkoli si oficiálně říká muzeum, oproti jiným místům není ověnčeno lístečky: Prosím nesahat. Naopak! Každý návštěvník si může vyzkoušet všechny artefakty a hraním strávit v muzeu třeba celé odpoledne. V muzeu se totiž nachází přes 130 artefaktů. Krom pinballových automatů jsou k vidění i některé další hry jako Pac-Man, kuželky či střílečky, které dříve zdobily bary a herny po celém světě. Lístek pro dospělého (nad 26 let) stojí v přepočtu 240 korun.

Pinball muzeum.
Pinball muzeum.

Synagoga uprostřed paneláků
Pokud hledáte místo, které bude zaručeně vypadat skvěle na fotkách a zároveň vám přinese zajímavý zážitek, je to rozhodně synagoga, která tak trochu schovává uprostřed paneláků na ulici Frankel Leó. Je možné, že místo bude zavřené, neboť je oddělené mříží, ale pokud počkáte na někoho z místních, získáte možnost prohlédnout si synagogu také z vrchu.

Synagoga uprostřed paneláků.


360 bar
Do Budapešti se obvykle jezdí na ruin bary, které vyrostly ve starých, nepoužívaných budovách. Nejznámější z nich je patrně Szimpla, na kterou se o víkendu stojí fronty přes polovinu ulice. Zajímat by vás ale mohli i další místa jako třeba 360 bar, který nabízí výhled na velkou část města. Více o tom, jak si v Budapešti užít skvělý výhled jsme psali zde.

Výhled na Budapešť nabízí i 360 Bar.


Plavba lodí a pláž
V Budapešti umí být s koncem jara už pořádně horko a v takovém případě přijde vhod se trochu smočit. Místní k tomu využívají pláž v parku Kompazsi gát, který se nachází na konci trasy veřejné lodní dopravy. Pokud hodláte využít loď, což lze vřele doporučit, kupte si celodenní jízdenku, vyplatí se. Na lodi totiž neplatí klasické lístky za 350 forintů (které lze koupit v balíčku po deseti), ale cena stoupá na 750 forintů (cca 60 korun) za jednu cestu. Celodenní jízdenka ovšem zahrnuje i tuto možnost, vyjma soboty a neděle.

Pláž v Budapešti.


Deskové hry
Pokud rádi hrajete hry, můžete navštívit pravidelnou úterní akci International Game Night Budapest, a to mezi 18. a 23. hodinou. Za malý poplatek (400 forintů, cca 32 korun) si můžete půjčit jakoukoli z her, které organizátoři přinesou. Nabídka bývá víc než široká. Pokud ale hledáte Monopoly nebo jiné klasické hry, příliš štěstí mít nebudete. Pořadatelé nabízí především moderní hry, které se objevily v poslední dekádě. Akce je oblíbená nejen mezi cizinci usazenými v Budapešti, ale i studenty na Erasmu a Maďary.

Úterní deskové hry.


Szentendre
Pokud vám zbude volný den a Budapešť máte prochozenou křížem krážem, vyrazte na výlet do nedalekého Szentendre. Cesta zabere okolo 50 minut. Městečko se rozkládá u řeky, u které si můžete s přáteli uspořádat třeba piknik. Kousek od hlavního náměstí vede úzká ulička k jednomu z několika tamních kostelů. Uprostřed sídlí stánek s tradičními langoši, které z Maďarska pochází. Díky náporů turistů nabízí i variantu s kečupem, zkuste ale odolat a dejte si jej se smetanou a sýrem. 

Centrum městečka Szentendre.


Zmrzlinová růže
Dali byste si něco sladkého? Pokud máte slabost pro zmrzlinu, určitě nevynechejte Gelarto Rosa, které se nachází jen několik metrů od baziliky svatého Štěpána. Díky vynikající chuti a tvaru růže se hřeje na výsluní prvních míst aplikace TripAdvisor už nějakou dobu.

Zmrzlina z Gelarto Rosa.


Markétin ostrov
Pokud máte chuť jen tak lenošit nebo si odpočinout po dni stráveném obíháním památek, zamiřte na Markétin ostrov. Je zde nespočet sezení včetně dřevěných lehátek. Spousta lidí ale míří na ostrov s dekou. V odpoledních a večerních hodinách (během jarních a letních měsíců) můžete vždy během celé pozorovat fontánu tančící na zvuky hudby. Ti, kteří chtějí ostrov pořádně prozkoumat, mohou učinit nejen po svých, ale i na nejrůznějších vozítkách. Najdete zde také zastávku veřejné lodní dopravy. 

Markétin ostrov.


Street Art
Užili jste si sobotní večer v Szimple? Vyražte do ní i následující ráno. V neděli dopoledne zde totiž najdete farmářské trhy. Denní světlo vám navíc umožní prohlédnout si a vyfotit všechny její kouty. V prohlídce můžete volně pokračovat venku, neboť Szimpla se nachází v oblasti bohaté na street art. Nechte si tak trochu času na bloudění v okolních uličkách. Podobně tak můžete udělat i při návštěvě paláce. V jeho okolí se totiž nachází velké množství rozmanitých soch.

Streat Art v Budapešti.
Szimpla.

Lámpás
Máte chuť zajít si na koncert? Klub Lámpás pravidelně nabízí koncerty nejrůznějších žánrů. Nejde ale o koncerty pro stovky lidí, spíš jen pár desítek. Klub je oblíbený hodně mezi studenty, kteří do Budapešti vyrazili na Erasmus.

BUDAFCKNPEST
Pokud si chcete pro sebe nebo své blízké odvést nějaký suvenýr, zapomeňte na předražené turistické obchody a podpořte lokální značku BUDAFCKNPEST. Ta si díky jedinečnému stylu získala oblíbenost mezi lidmi po celém světě. Značka nabízí prakticky všechno možné od triček po batohy. Jeden z obchodů se navíc nachází jeden pár kroků od Gelarto Rosa.

Bazilika svatého Štěpána.
Farmářské trhy v Szimple.

Lázně
Budapešť je známá také pro své lázně. Většina turistů míří do lázní Schezényi či do Gellértových lázní, které patří mezi největší a nejznámější. Zároveň bývají ale výrazně dražší. Radost si můžete udělat i v menších jako jsou lázně Király, které nebývají přeplněné. Výhodou je, že platíte za vstup nikoli za počet hodin. Kromě lázní jsou k dispozici také sauny, jedna na vodní páru a jedna na horký vzduch. Studenti zde mohou na ISIC získat slevu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat