Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dolní Morava. Dětský park s mamutem a crossová trať

Cestování

  6:26
Jestli nějaké středisko nespí na vavřínech, je to Dolní Morava. Koncem února tu fungovalo vše od dětského parku s maskotem mamutíkem, přes fun line, snowpark až po crossovou trať. Zcela oprávněně náleží pochvala za ranní úpravu tratí, kdy sjezdovky hrály jednotnými varhánky po celé délce i šířce.

Zcela oprávněně náleží pochvala za ranní úpravu tratí, kdy sjezdovky hrály jednotnými varhánky po celé délce i šířce. foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Na první ranní jízdu vyjíždíme na nejvyšší bod střediska, takže kombinujeme čtyřsedačku ke Slaměnce a pak pomu na samotný vrchol Slamník. Stejnojmenná sjezdovka mi po ránu udělala opravdu radost, povrch byl pro zařezávání hran jak z učebnice - ani moc tvrdý, ani moc měkký, a varhánky byly pravidelně naskládané jeden vedle druhého, takže sjezdovka byla rovná jak sklo.

Celkově sjezdovka Slamník patří mezi moje oblíbené. Oceňuji na ní dostatečnou šířku, příjemně sportovní sklon, který není ani příliš prudký, ani mírný a délka je pro pořádné lyžařské nasazení akorát, abyste dali precizní carvové oblouky na jeden zátah bez zastavení. Díky obsluze pomou se tu netvoří ani takové fronty, jako tomu někdy může bývat na sedačce.

Budete-li po sjezdu Slamníku pokračovat dál, projedete kolem nepřehlédnutelné Stezky v oblacích, která se majestátně tyčí nad černou sjezdovkou Sněžník A, což je jedna z nejprudších sjezdovek v České republice. Její sklon je zkrátka nekompromisní, jízdu ale zjednodušuje zmíněná precizní úprava a dostatečná přehlednost, kdy vidíte celou pistu před sebou.

Co nás tu zabavilo na dlouhou chvíli, byla crossová trať, na jejíž stavbě se...
Co nás tu zabavilo na dlouhou chvíli, byla crossová trať, na jejíž stavbě se...

Zatímco první část „áčka“ je prudký sešup, druhá část se znatelně zvolní a dovolí vám pokládat se v akorátní rychlosti do oblouků. Na spodní polovinu sjezdovky vyváží i vlek, takže můžete brousit Sněžník A bez obtížnější horní prudké části.

Lehčí, tedy červenou variantou, je sjezdovka Sněžník B, která je v podstatě nejčlenitější tratí Dolní Moravy. Vystřídá se tu zatáčka i nějaká zlom a trať si po celou délku zachovává sportovní charakter.

Na dojezdu červeného „béčka“ se rozprostírá dětský park, který je letos nově i lépe přístupný díky pojízdnému pásu, který bez „skoro“ od nástupu sedačkové lanovky. Park nepostrádá pojízdný pás, pomičku, slalomové prvky, kolotoč a děti si tu můžou zalyžovat i se samotným maskotem areálu mamutíkem. Mamutíkova skupinová výuka probíhá vždy od pondělí do čtvrtka od 9:30 do 11:30 a je potřeba si ji včas rezervovat. Výhodou parku je i občerstvení Hříbek, a ačkoli je jeho nabídka jídel i nápojů uzpůsobená dětem, najde se tu pro žíznivé tatínky i pivo.

Dolní Morava v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 53 min
  • Celodenní skipas dospělý (13-62 let) 670 Kč
  • Celodenní skipas junior, student, senior (12-18 let, 63+) 590 Kč
  • Celodenní skipas děti (6-12 let) 460 Kč
  • Provozní doba střediska 8:30 – 16:00
  • www.dolnimorava.cz
  • Parkování U Slona – Zdarma na velkém parkovišti, U Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladen

Zatímco sjezdovky nad hotelem Vista jsou spíše o sportu, sjezdovky U Slona jsou hlavně o zábavě. Zatímco v horní části je na výběr buď z červeného sportovního padáčku, nebo klikatící se modré, v dolní části můžete zkusit fun line, snowpark nebo crossovou trať.

Jako první jsme zavítali do snowparku, který díky množství a rozmístění překážek připomínal spíše jakési snowparkové městečko. Kromě „duhy“ a dalších podobných překážek byly k mání i pěkně stavěné skoky, které obsahovaly i variantu pro méně pokročilé. Kdo však poletět chtěl, ten také poletěl. Bylo zcela evidentní, že o snowpark se tu místní kluci poctivě starají.

Méně adrenalinová je vedlejší moderní fun line, tedy dráha skládající se z hravých zatáček zakončená průjezdem tunelem. Tato trať není o výkonu, ale hlavně o zábavě a pro děti může být průjezd tunelem klidně i nevšední dobrodružství.

Co nás tu zabavilo na dlouhou chvíli, byla crossová trať, na jejíž stavbě se podílela i nejrychlejší žena vesmíru Eva Samková. Na této trati se jel i Český pohár ve skicrossu, takže na ní najdete i spiny nebo dlouhé skoky pro pokročilé, vše je ale uzpůsobené tak, aby to projeli i ti nejmenší. A že jich tu bylo! Níže vidíte oba způsoby, jak si lze tuto trať užít.

Možnost občerstvení je ve středisku zkrátka všude, ať už jde o samoobslužné restaurace jako je Marcelka nebo občerstvení U Slona, nebo Slaměnku s výhledem. Pokud jste raději obsluhováni a rádi si z lyžování odnášíte i nějaký ten gastro-zážitek, můžete zkusit restauraci Podbělku hotelu Vista. Jde o finančně náročnější záležitost, než jsou zmíněné samoobslužné restaurace, takže cena hlavního jídla se pohybuje mezi 200 – 300 Kč, v jídelníčku se ale skví názvy jako filet ze pstruha v másle, celerové pyré s pečenou cibulí nebo pohanka s řepou a kozím sýrem.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat