Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvoje brýle i hasicí přístroj. Cestujete autem? Podívejte se, co musíte mít sebou

Cestování

  6:39
Ve Španělsku musíte mít dvoje dioptrické brýle, v Belgii musí nosit motorkář předepsané oblečení, a když zaparkujete vozidlo v Estonsku v kopci, tak ho musíte zajistit klínem. Věděli jste to? Na veškeré odlišnosti v povinné výbavě jsme se zaměřili a udělali pro vás komplexní přehled.

Dolovená (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Často si řidič myslí, že mu stačí povinná výbava, jako je v České republice a argumentuje tento fakt buď Vídeňskou, nebo Ženevskou úmluvou. Problém je ten, že tyto úmluvy se zmiňují jen o technické výbavě vozidla, nikoliv o povinné výbavě daného vozu. Tudíž do každého státu si musíme vybavit vozidlo jinak.

Bezpečná dovolená

Belgie

Motocyklisté musí nosit ochranný oděv: rukavice, bunda s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků. Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče motorového vozidla. Hasicí přístroj je povinný pro vozidla registrovaná v Belgii, pro zahraniční vozidla je pouze doporučení.

Bulharsko

Všechna vozidla, kromě motocyklů, musí být vybavena hasicím přístrojem. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události, a to i pro motorkáře.

Chorvatsko

Děti mladší 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech. Výjimkou jsou děti do 2 let umístěné ve „vajíčku“ a s vypnutým airbagem. Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Vozidla s přívěsem musí mít 2 trojúhelníky. Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče motorového vozidla.

Road trip (ilustrační foto)

Dánsko

Hasicí přístroj a reflexní vesta není součástí povinné výbavy, ale doporučuje se je mít ve vozidle. Na dálnicích, řidič musí používat výstražná světla svého vozu, aby varoval ostatní motoristy před tvorbou kolony nebo jiným nebezpečím (například nehodou, překážkou na vozovce).

Estonsko

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z vozidla během mimořádné události za snížené viditelnosti. Hasicí přístoj je součástí povinné výbavy dvoustopého motorového vozidla. Je povinné vozit dva zakládací klíny (špalky ze dřeva nebo umělé hmoty), aby se zabránilo možnému pohybu, když je vozidlo zaparkováno v kopci.

Finsko

Chodec nebo posádka vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na oblečení reflexní prvky nebo reflexní vestu.

Francie vlajka

Francie

Přilby motorkářů musí mít reflexní prvky podle předpisu ECE 22-04 odstavec 6.16. Helmy schválené francouzskými orgány bez reflexních samolepek můžete použít. Řidiči motorových vozidel a motorkáři musí mít alcotester v jejich dopravním prostředku, ale žádná pokuta nebude uložena, pokud ho nemohou ukázat během policejní silniční kontroly. Dítě do 10 let nesmí cestovat na předním sedadle, pokud jsou zadní sedadla volná. Reflexní vesta je povinná pro každého na palubě dopravního prostředku s 2 nebo více koly (např.: motocykl, osobní vozidlo, dodávka, karavan, nákladní vozidlo, ...) - sankce 90 až 750 Eur.

V Paříži je od 1. července zavedena nízkoemisní zóna a je tedy nutné mít nízkoemisní plaketu. Jsou zakázány sluchátka na poslech hudby a handsfree sady do ucha u cyklistů, motorkářů a řidičů motorových vozidel.

Itálie vlajka

Itálie

Děti cestující ve vozidlech registrovaných v zahraničí, musí být zajištěny v souladu s právními předpisy platnými v zemi původu. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje z motorového vozidla během mimořádné události. Toto nařízení neplatí pro motocykly. Cyklista, který jede po komunikaci za snížené viditelnosti nebo v tunelu, musí mít oblečenu reflexní vestu.

Kypr

Děti do pěti let nesmí být za žádných okolností přepravovány na předním sedadle spolujezdce. Zakázána je zde pro řidiče konzumace jídla a pití při řízení vozidla. Každé vozidlo musí mít v povinné výbavě dva výstražné trojúhelníky.

Litva

Děti do 12 let a menší jak 1,35 m není možné přepravovat na předních sedadlech automobilů. Povinnost vozit hasicí přístroj je jen ve dvoustopém vozidle. Reflexní vesta je povinná pouze pro řidiče.

Vlajka Lotyšska

Lotyšsko

Hasicí přístroj je povinný v osobních autech a dva v autobusech s váhou nad 5 tun. Autolékárnička je povinná a u autobusů s více než 25 místy k sezení jsou povinné dvě. Chodec, cyklista, motorkář nebo člen osádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečenu reflexní vestu.

Lucembursko

Chodec, cyklista, motorkář nebo člen osádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečenu reflexní vestu. Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Dítě ve věku od 3 do 17 let, měřící méně než 1,50 m, musí být přepravováno v odpovídajícím zádržném systému pouze na zadních sedadlech.

Maďarsko

U dodělávaných světel pro denní svícení musí svítit zadní obrysová světla. Svícení je povinné mimo města a všechny žárovky musí být provozuschopné. Chodec, cyklista nebo člen osádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečenu reflexní vestu.

Německo vlajka

Německo

Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče vozidel registrovaných v Německu. V německých městech jsou zavedeny nízkoemisní zóny a je tedy nutné mít nízkoemisní plaketu.

Polsko

Chodec, cyklista nebo člen osádky vozidla pohybující se po komunikaci za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečenu reflexní vestu. Povinnost vozit hasicí přístroj ve dvoustopém vozidle.

Portugalsko

Je zde zakázáno vozit on board kamery ve vozidle. Reflexní vesta není vyžadována u vozidel registrovaných mimo portugalské území.

Rakousko

Lékárnička je povinná i pro motorkáře a musí být v obalu, který zabrání vniku nečistot do obsahu autolékárničky. Je zde zakázáno vozit on board kamery ve vozidle. Reflexní vesta je povinná jen pro řidiče motorového vozidla a pro ostatní čelny osádky vozu se doporučuje. Barvy jsou povolené: oranžová, žlutá, červená. Sankce - 14 až 2180 Eur. V okolí Vidně a dalších částech rakouska jsou zavedeny nízkoemisní zóny pro vozidla kategorie N bez omezení váhy.

Řecko vlajka

Řecko

Není tolerována hands free sada do ucha. Povinnost vozit hasicí přístroj ve dvoustopém vozidle.

Rumunsko

Děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech automobilů. Povinnost vozit hasicí přístroj ve dvoustopém vozidle. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci.

Slovensko

Chodec nebo cyklista pohybující se po neosvětlené komunikaci nebo po komunikaci mimo zastavěná území za snížené viditelnosti, musí mít na sobě oblečen reflexní prvek. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla, a to ve dne i v noci. Sankce - 50 až 150 Eur. Navigace nebo podobný přístroj nesmí být umístěn na čelním skle v zorném poli řidiče. ̈

Slovinsko vlajka

Slovinsko

Na motocyklu či mopedu není povoleno přepravovat děti do 12 let. Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo vystupuje při mimořádné události z motorového vozidla. Sankce - 40 Eur.

Španělsko

GPS zařízení je povoleno, ale jakékoli jiné obrazovky, které by mohly rozptylovat pozornost řidiče - televize, DVD přístroje, atd. - je zakázáno. Řidič mající dioptrické brýle nebo kontaktní čočky, musí mít s sebou ještě jedny jako náhradní. Reflexní vesta není povinná u osobních vozidel registrovaných mimo španělské území.

Švédsko

Dvoustopá vozidla zaparkovaná nebo která zastavila v noci, včetně úsvitu a soumraku a za špatného počasí, musí mít zapnuta obrysová světla nebo v případě poruchy obrysových světel výstražná světla. Doporučuje se vozit reflexní vestu pro každého ve vozidle a hasicí přístroj.

Švýcarsko

Když vozidlo musí počkat nějakou dobu, např. před železničním přejezdem, musí být použity obrysová světla.

Turecko

Hasicí přístroj je povinný u dvoustopých motorových vozidel. Pro osobní vozidla platí povinnost mít v povinné výbavě dva výstražné trojúhelníky.

Vlajka Ukrajina

Ukrajina

Hasicí přístroj je povinný v osobních autech a dva v autobusech. Je zakázáno přepravovat děti mladší 12-ti let, a menší než 145 cm na zadním sedadle motocyklu.

Velká Británie

Motoristé s levostranným řízením by si měly zajistit, aby jejich světlomety byly upraveny pro jízdu na levé straně, jinak riskují, že budou zastaveni policií a pokutováni až do výše 1000 liber. Osvědčení zdravotní způsobilosti, které je vydáno v zahraničí a svého držitele osvobozuje od užívání bezpečnostního pásu není platné ve Velké Británii. Reflexní vesta není povinnou součástí povinné výbavy osobního vozidla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat