Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam na výlet? Zkuste Špičák s novou rozhlednou a trasami k jezerům

Cestování

  7:00
KLATOVSKO - Na železnorudském Špičáku se v sobotu stovky lidí zúčastnily slavnostního otevření nové rozhledny. O stavbu vyhlídkové věže usilovali nejen místní lidé už roky, letos se 26,5 metru vysokou stavbu podařilo díky dotaci EU postavit. Rozhledna je veřejnosti přístupná od začátku července, od té doby vystoupaly 135 schodů vedoucích k hornímu ochozu tisíce lidí, řekl Michal Linhart z TJ Sportovní areál Špičák, která byla investorem stavby. Celková cena byla 7,1 milionu korun.

O tom, že je rozhledna magnetem, svědčí fakt, že oproti loňsku vzrostl počet pěších turistů na lanovce až o 150 procent, foto: MAFRA - Pavel Němeček

"Rozhlednu jsme kolaudovali 1. července a k 26.červenci bylo na rozhledně, co my dokážeme spočítat na lanovce, 7900 lidí. Pěšáky, kteří přijdou od Černého nebo Čertova jezera, spočítat nedokážeme. Já to odhaduji na další tisícovku," řekl Vladimír Kasík ze sportovního areálu Ski&Bike Špičák, který rozhlednu provozuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kasík předpokládá, že 7900 pěších turistů, kteří si za červenec koupili jízdenku na lanovku, vystoupali i na rozhlednu stojící 50 metrů od cílové stanice lanovky. O tom, že je rozhledna magnetem, svědčí fakt, že oproti loňsku vzrostl počet pěších turistů na lanovce až o 150 procent, řekl Kasík.

Pěšky nebo lanovkou

Ocelová věž opláštěná dřevem má čtvercový půdorys. Vrchní ochoz je 2,5 metru nad vrcholy nejvyšších okolních stromů a vejde se na něj 60 lidí. Za dobré viditelnosti nabízí pohled až na Dachsteinské Alpy. V blízkém okolí vidí lidé Čertovo jezero, Javor v Německu, vrch Pancíř či ve větší dálce Poledník nebo Čerchov. Úhlavským údolím je vidět až k Plzni a směrem k Sušici až k Boubínu.

 K rozhledně se mohou lidé dostat pěšky nebo se svézt lanovkou ze sportovního areálu Ski&Bike Špičák. Otevírací doba kopíruje letní provoz lanovky. Vstupné na věž se neplatí.

Vylepšené trasy

Kromě rozhledny se turisté v okolí Špičáku dočkali dalšího vylepšení turistické infrastruktury. Lesy ČR v okolí renovovaly tři úseky cest, které vedou k jedněm z nejatraktivnějších míst Šumavy - k Černému a Čertovu jezero. Rezervace byla u unikátních ledovcových jezer vyhlášena už v roce 1911.

Díky úpravám za téměř 4,17 milionu korun se nyní do oblasti dostanou i vozíčkáři, rodiny s kočárky a malými dětmi, které by dříve takový výlet absolvovat nemohly, řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Státní podnik renovoval 1,39 kilometru Jezerní cesty, 440 metrů Jezerní spojky a 950 metrů turistické stezky Rozvodí - Čertovo jezero. Stezky mimo jiné získaly nový povrch. Kromě komfortnějšího pohybu pro turisty oprava navíc zastavila erozi a sešlapání původních cest.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat