Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korejská lekce

V korejské karanténě vám nosí jídlo domů. Za její porušení ale hrozí vyhoštění ze země

Hurá, venku z letiště Incheon. S mou studentkou a asistentkou. | foto: Darina Ivanovová

Premium Doporučujeme
Prší, prší, jen se leje. I to je poměrně slabý výraz pro ty kýble vody, které protékaly přes přední sklo karanténního taxíku. Období dešťů ukazovalo, že to v Soulu ještě nevzdává navzdory datu 31.srpna, kdy by mělo už předat vládu slunečnému korejskému podzimu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Svištěli jsme dál tmou a vodou a já jsem přemýšlela, jak další den ráno zahájím svůj první akademický rok se studenty češtiny na Hankuk University of Foreign Studies, protože přesně to je účelem mé takřka osmnáctihodinové cesty z Prahy do Soulu. Pro mě začátek, pro mé studenty však druhý semestr, akademický rok zde začíná v březnu.

Darina Ivanovová

Darina Ivanovová učila češtinu pro cizince v programu Česká studia na FF UK v Praze a na Beijing International Studies University, odkud psala pro Lidovky.cz příspěvky pod názvem Čínský šok. Krátkodobě působila i na jiných univerzitách v zahraničí, nejčastěji ve Finsku. Je spoluautorkou učebnic Basic Czech I. a II., spoluzakládala program Czech Studies_online, kde působila jako akademická koordinátorka.  Od září pracuje na Hankuk University of Foreign Studies v Soulu. Baví ji cestování, design a architektura.

V době, kdy jsem se rozhodla pro svou druhou asijskou misi, se zdálo, že s covidem bude na podzim vymalováno, a to zvlášť tady v Jižní Koreji (v korejštině zní celý název státu Republika velkého národa Han), kde boj s koronavirem opravdu zvládali na jedničku bez proklamací typu „best in covid“. O tom ostatně svědčí fakt, že při počtu obyvatel lehce nad 51 milionů má zatím Korea okolo 2300 obětí. A ne, opravdu nula nechybí. 

Ale jak už jsme tomu přivykli v době koronavirové, všechno bylo nakonec jinak. Ještě na začátku července jsem se radovala ze zrušené povinné dvoutýdenní karantény po příjezdu. Na začátku srpna už jsem věděla, že se jí nevyhnu, ač jsem plně očkovaná. V Koreji totiž v letních měsících čísla brutálně vyskočila (což značí na zdejší poměry 2000 nakažených denně), a tak byla pro cizince povinně zavedena.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: