Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krásy hradních zřícenin východní Moravy

Cestování

  9:40
Série #světovéČesko / Ve středověku to byly mohutné pevnosti, jejichž úkolem bylo ovládat a střežit okolí. Do současnosti se nám zachovaly jen jejich zříceniny, ale všechny jsou udržované, zabezpečené a nabízejí jak pohled do minulosti, tak i atraktivní kulisy přítomnosti.

Hrad Cimburk foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Hrad Brumov

Hrad Brumov byl vystavěn v pozdně románském stavebním stylu ve       13. století v době vlády krále Přemysla Otakara I. Jeho úkolem bylo střežit důležitý Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech, který spojuje Pomoraví s Povážím. Poté, co ztratil svůj zejména vojenský význam, byl z velké části pobořen, ale i zbytky hradu se stálými expozicemi stojí za návštěvu. Z hradu je skvělý výhled do okolí a v jeho blízkosti najdete i muzeum.

Hrad Brumov | foto : Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Hrad Lukov

Hrad Lukov leží nedaleko krajského města Zlína. Byl vybudován na skalnatém ostrohu v jihozápadní části Hostýnských vrchů. Pestrá historie hradu začíná na počátku 13. století a svědčí o bývalém strategickém významu a hodnotě hradu. V průběhu let byl Lukov spojován s řadou významných osobností včetně českého krále Karla IV. či vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Od konce 18. století je označován za opuštěný a zpustlý. V současnosti zde silami Spolku přátel hradu Lukova probíhají stavebně konzervační práce, které stabilizují a zpřístupňují jednotlivé části hradu. Silnou devizou Lukova je okolní krajina, kterou vede řada turistických a naučných stezek, prochází tudy také Cyrilometodějská poutní stezka. V lese nedaleko hradu jsou zajímavé pískovcové skály, v nichž jsou cvičné trasy pro horolezce. Zdejší kaple sv. Jana Křtitele se od podobných staveb liší tím, že nemá střechu, přesto je to příhodné místo pro rozjímání.

Hrad Lukov | foto : Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Hrad Cimburk

Třetím místem, které stojí za objevení, je hrad, resp. udržovaná zřícenina hradu Cimburk, ležící nedaleko města Koryčany v pohoří Chřiby. Ten byl postaven v gotickém stylu na počátku 14. století a patřil spolu s Buchlovem a Lukovem k největším hradům na východě Moravy. Stejně jako Lukov je i Cimburk ukázkou toho, jak se ze zanedbané a křovím zarostlé zříceniny může stát atraktivní turistický cíl. Jakmile se ke hradu přiblížíte a před vámi se otevře lesní panorama s mohutnými kamennými věžemi, vzpomenete si na rytíře, kteří tu kdysi nechali hrad vystavět, na krásné panny, kterým se dvořili, i na hrdinské bitvy, ve kterých hrad obstál. V 17. století dokonce odolal i útokům Švédů.

Více tipů najdete na vychodni-morava.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce Kudy z nudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism