Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lánský zámek bude mimořádně otevřen pro veřejnost v rámci oslav stého výročí založení republiky

Cestování

  16:19
LÁNY - Lidé budou mít mimořádnou příležitost navštívit zámek v Lánech na Kladensku, který je letním sídlem českých prezidentů a obvykle není veřejnosti přístupný. Při příležitosti 100. výročí založení republiky je plánován den otevřených dveří, řekl ve středu v Lánech při otevření výstavy věnované prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Zámek v Lánech, letní sídlo českých prezidentů. foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman už podle něj s uspořádáním dne otevřených dveří souhlasil, přesný termín bude podle Velíška veřejnosti včas oznámen.

Raně barokní zámek Lány z roku 1652 vznikl přestavbou původního renesančního zámku z roku 1592. Od roku 1918 je majetkem státu a před rokem 1921 byl upraven na letní sídlo prezidentů republiky. Tomuto účelu slouží i dnes. Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku, který vznikl teprve v polovině 19. století. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky. Zámecký park navazuje na Lánskou oboru.

Nedávno byl v lánském parku zrekonstruován palmový skleník z druhé poloviny 19. století. Návštěvníci v něm mohou do 1. listopadu zhlédnout výstavu o Masarykovi uspořádanou k letošnímu výročí založení Československa.

Autor:

Mohlo by vás zajímat