2. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Město s krásnými starobylými mosty, to je Isfahán

Město rozdělené řekou Zayandeh přes kterou se klenou starobylé mosty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Město rozdělené řekou Zayandeh přes kterou se klenou starobylé mosty | foto: Klára Kutačová

PRAHA Íránské město Isfahán je rozdělené řekou Zayandeh, přes kterou se klenou starobylé mosty. Nejzajímavějšími jsou Si-o-se (Most třiceti tří oblouků) a most Khaju, oba zdobené barevnými mozaikami, most Khaju je navíc ve svém středu rozšířen do dvou pavilonů. Dole pod ním se dá procházet, případně posedět v jedné z čajoven.

Při návštěvě města nelze opomenout Imámovo náměstí, kde k největším dominantám patří Páteční a Imámova mešita a palác Alí Chapú. Plochu náměstí tvoří krom dláždění i fontána a travnaté pásy, mezi kterými se prohání malé vozíky tažené koňmi.

Isfahán, třetí největší město v Íránu.

Isfahán, třetí největší město v Íránu.

V podloubí kolem celého náměstí se ukrývá část bazaru, kde se vyrábí tradiční Isfahánské tištěné ubrusy a tepané měděné předměty. Bazar se pak rozprostírá dále za náměstím na poměrně široké ploše a v jeho uličkách můžete najít další ukryté mešity, ale i poklady jako jsou Jablonecké korálky.

Mimo mešit se v Isfahánu nachází i několik katedrál, například Arménská katedrála Vank, která svojí architekturou zvenčí připomíná spíše mešitu, avšak bohatá vnitřní výzdoba jasně napoví, že se jedná o kostel. Za návštěvu stojí i třesoucí se minarety, ke kterým jede z Isfahánu městská doprava a slouží jako místní velmi oblíbená turistická atrakce. 


Pohlednice z cest na větší mapě

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.