Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Top 10 výletů po Česku za mystikou: Varovný vzkaz budoucím generacím v Plasích či duchové v Lukové

Nedostavěný chrám. Mystika v Panenském Týnci. foto: Kudy z nudyDan MaternaMAFRA

Tajemné zvuky, opuštěná stavení nebo strom oběšenců nenabízí jen kultovní horor Blair Witch, ale i strašidelný Branišovský les. Zavedeme vás také na další místa dýchající mystikou a záhadami. V prosluněných letních dnech se na ně mohou odvážit i strašpytlové.
  12:00
Část 1/10

1. Branišovský les u Českých Budějovic

Les na západním okraji Českých Budějovic u sídliště Máj si tajuplností v ničem nezadá se strašidelnými lesy jinde ve světě. Kromě mlhavých přízraků tu můžete spatřit i dívku v kápi, vysokou černou postavu v klobouku a dlouhém plášti anebo z přítmí hledící výhružné červené oči. Děs vyvolává i pouhý zvuk: občas se vám může zdát, že v hloubi lesa kdosi píská na flétnu starodávně znějící, skličující melodii. Kdo ji zaslechne, měl by se ihned otočit a pelášit z lesa ven, protože tak svůj příchod oznamuje takzvaný Pištec.

Zdejším hitem pak je – anebo spíš býval – strom oběšenců se zbytky provazů. Kdo se ocitne v jeho blízkosti, toho prý zachvátí pocit černočerné beznaděje a myšlenky na sebevraždu. Starý strom oběšenců však byl dávno pokácen. Dnes po stromech nahodile rozvěšují provazy rozverní teenageři a milovníci tajemna.

České Budějovice, západně od sídliště Máj, GPS 48.9821N, 14.4230E

Temný hvozd. V Branišovském lese prý straší.

Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem
Čtenářky testovaly BEBA Comfort inspirovanou mateřským mlékem

Umělé mléko inspirované mlékem mateřským, které se snadno připravuje, má skvělé složení a navíc dobře chutná. Jak obstálo umělé mléko BEBA COMFORT...