Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nároky Čechů na péči v Chorvatsku se po vstupu země do EU změní

Cestování

  7:00
PRAHA - Nároky občanů s českým zdravotním pojištěním na péči v Chorvatsku se od 1. července po vstupu země do EU změní. Například pro pacienty na dialýze to znamená, že už nemusejí předem žádat souhlas své pojišťovny a mohou si dialýzu domluvit v chorvatské nemocnici sami.

Změny se týkají i českých občanů pracujících nebo bydlících v Chorvatsku, řekl to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. Nová pravidla platí pro klienty všech českých zdravotních pojišťoven.

"Při přechodném pobytu v Chorvatsku budou mít pojištěnci nově nárok na nezbytnou péči odpovídající plánované délce pobytu, a to při předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nebo Potvrzení dočasně nahrazujícího evropský průkaz. V tomto případě musí jít o péči poskytovanou ve smluvních zdravotnických zařízeních," upřesnil Tichý.

ČTĚTE TAKÉ:

Změna se od 1. července dotkne také českých turistů, kteří potřebují léčbu chronického onemocnění, například dialýzu, kyslíkovou terapii či chemoterapii. Nově už nemusejí žádat o předchozí souhlas svoji pojišťovnu, léčení dostanou na průkaz EHIC. Jedinou povinností je dohodnout si v chorvatském zařízení předem termín, kdy má volnou kapacitu.

"I po vstupu Chorvatska do EU nicméně VZP doporučuje uzavřít komerční cestovní pojištění. Zdravotní péče, ke které EHIC opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a bezplatná," upozornil Tichý.

Občané, kteří pracují nebo podnikají v Chorvatsku, budou zdravotně pojištěni v Chorvatsku, včetně nároku na vydání průkazu EHIC. Spolu s nimi se stanou chorvatskými pojištěnci i nezaopatření členové rodiny, jako děti, manželka, manžel, a to i ti, kteří bydlí v Česku nebo jiném státě EU, Evropského hospodářského prostoru nebo ve Švýcarsku. Pro registraci musejí navštívit některou z poboček své zdravotní pojišťovny.

Čeští důchodci žijící v Chorvatsku budou mít nově nárok na plnou zdravotní péči v Chorvatsku i Česku. "Je ale nutné, aby byli zaregistrováni u české zdravotní pojišťovny a byl jim vydán průkaz EHIC nebo Potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz," upozornil Tichý. Spolu s důchodci jsou zdravotně pojištěni jejich nezaopatření rodinní příslušníci. Tato situace se netýká osob, které mají zároveň český i chorvatský důchod.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.