Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nomádi

NOMÁDI: První ročník Cestomejdanu přiveze přednášky i prohlídky cestovatelských aut

Západ slunce v Kyrgystánu. Bylo veliké horko a v noci přišla šílená bouřka a vítr.Na tu noc ve stanu na střeše auta nikdy nezapomenu. foto: Radek Kadlec

Dva večery plné přednášek, k tomu prohlídky expedičních aut. To vše nabízí cestovatelský festival Cestomejdan, který startuje v pátek 19. června a pokračuje v sobotu 20. června 2020 v kempu Fousek nedaleko jihočeského města Soběslav.
  6:27

Minulý rok se Radek Kadlec vypravil pick-upem na Pamir Highway (o jeho cestě jsme psali zde). Letos se pustil do trochu jiného dobrodružství. Stojí za prvním ročníkem cestovatelského festivalu Cestomejdan, který se v jižních Čechách uskuteční od pátku 19. června 2020. Expediční speciály i závodní Tatra 815 se sjedou v kempu Fousek (více zde)

Lidovky.cz: Jaké největší vozidlo, alespoň co se týče rozměrů, se na Cestomejdanu objeví?
Velkých vozidel bude k vidění celá řada, ale největší budou dvě Tatry 815. Jedna od Adventury - známý Tatrabus - a druhá bude bývalá dakarská servisní Tatra v rukou soukromého majitele, který ji přestavuje na expediční truck (příběh dakarského speciálu, se nímž Tatra poprvé závodila na slavné dakarské rallye najdete zde). Z osobních aut bude asi největší lákadlo upravený Hummer H1 a šestikolové Bureko.

Lidovky.cz: Z jaké největší dálky přijede některý přednášející a kdo to bude?
Z největší dálky, z Broumova, přijede Václav Svoboda a jeho posádka z Tatra Svoboda teamu. Budou vyprávět o dálkových rally v kabině ostré závodní Tatry.

Cestomejdan

  • termín: 19. - 20. 6. 2020
  • místo: Camp Fousek u Dráchova, Jižní Čechy
  • páteční přednášky:

16:30 - Asijský kakaíčko

18:00 - Offroadem po bosenských šotolinách

19:00 - Na motorkách po stopách Dakaru

20:30 - Cestou necestou Austrálií

22:00 - Závodní Tatrou 815 po dálkových rallye

sobotní přednášky:

15:30 - Mongolsko patrolem

17:00 - Offroadové „Eldorádo“ aneb skálošplhání v Moab - USA

19:00 - Jawou 350 kolem světa

21:30 - Škoda 100 na cestách

Více informací najdete na Facebooku

Lidovky.cz: Plánujete s hosty něco na způsob spanilé jízdy? Nebo zamíříte do terénu?
Spanilá jízda bohužel nebude, není možné tolik terénních vozidel legálně nasměrovat na jednu vyjížďku. Ale připravili jsme pro fanoušky soutěž o výlet v Tatrabusu, takže dvacet šťastlivců na Cestomejdanu okusí, jaké to je cestovat v Tatrabusu třeba na Islandu nebo v Africe.

Lidovky.cz: Budou si moci návštěvníci prohlédnout expediční i jiné vozy?
Návštěvníci si budou moci prohlédnout jak vozidla ostatních návštěvníků v tábořišti, tak vozidla našich partnerů. Na místě najdou zástupce všech tří kategorií dopravních prostředků, s nimiž cestovatelé vyrážejí do terénu, tedy auta, motorky i čtyřkolky. Rozhodně bude na co koukat a hlavně si o tom popovídat s lidmi, kteří mají s cestováním a expedicemi velké zkušenosti.

Lidovky.cz Hlavní osou Cestomejdanu budou cestovatelské přednášky. Co plánujete jako doprovodný program?
Doprovodný program bude spočívat ve zmíněných prohlídkách expedičních vozidel, motorek a věcí spojených s cestováním. Naši partneři jsou připraveni návštěvníkům ukázat maximum a osobně si myslím, že většina návštěvníků, kteří přijedou ve svých expedičních autech, se také ráda pochlubí.

Lidovky.cz Na jakou přednášku se vy osobně nejvíce těšíte?
Osobně se nejvíce těším na přednášku Pavla Suchého z projektu Jawa kolem světa. Četl jsem Pavlovu první knihu o cestě kolem světa a jedním slovem-pecka.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...