Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pivo piju jedině v Česku, říká Francouzka

Česká kuchyně

  7:00
Francouzka Anne Delaflotte Mehdevi se do Prahy přestěhovala s manželem, chtěli si zde otevřít knihkupectví. V Praze žila 18 let a narodily se tu i její děti. " Rozumím tomu, že Švejk ilustruje jednu typickou formu humoru, která dokonce vyjadřuje jistou povahu českého národa," shrnuje spisovatelka. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Anne Delaflotte Mehdevi

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Do Prahy jsem přijela po šesti měsících v New Yorku, a hned jsem se cítila v Praze doma, u nás, v Evropě. To mě nepřekvapilo, ale udivil mě spíš ten druhý pocit, který se objevil vedle tohoto prvního zřejmého smyslu: cítila jsem všude přítomnost habsburské říše, silný italský vliv v architektuře, sovětskou atmosféru, která byla stále vtištěná ve městě v roce 1993. Chodila jsem po Praze, a hledala jsem odpověď na otázku: kde jsem? Jsou v Evropě, ale kde v Evropě? 

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Na začátku devadesátých let koupil manžel dům, měl v hlavě projekt - otevřel tu knihkupectví. Naše tři děti se narodily v Praze. To bylo od začátku jasné, že v Praze nebydlíme "náhodou" a pouze na pár let. 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
V Praze se často setkáváme s tichou agresí, která je pro cizince těžká. Ale cizinci říkají totéž o Paříži.

Lidovky.cz: Chodila jste někdy s Čechem, jací podle vás jsou?
Ne. Přišla jsem do Prahy už se svým partnerem. Jenom vím, že mezi českými ženami, čeští muži nemají dobrou pověst.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Myslím, že ne. Nevidím žádný.

Kdo je Anne Delaflotte Mehdevi?

Anne Delaflotte Mehdevi se narodila v roce 1967, v Burgundsku, studovala mezinárodní právo v Paříži a New Yorku. V roce 1993 přišla se svým manželem Alexandrem Mehdevi do Prahy s plánem otevřít zde mezinárodní knihkupectví, což se jim také podařilo - U Kihomola V Mánesově ulici, které již neexistuje.  V Praze se vyučila knihvazačství a začala psát romány. První dva vyšly ve Francii a v překladech v několika jazycích (první Knihvazárka z Bergeracu i ve slovenštině). Její třetí román ve francouzštině "Sandreling" vyjde letos v létě, vše v nakladateslství Gaia edition. Její české, nebo pražské zkušenosti a léta jsou zachycené v knize "Prioritaire Praha - Paříž", vydáno v NLN v dubnu 2013, v češtině.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sednul vám?
Moje čeština není dost dobrá na to, abych rozuměla všem nuancím českého humoru. Ale samozřejmě, že jsem slyšela vtipy z časů bolševika, a pak ještě více těch současných. Myslím, že chápu, rozumím tomu, že Švejk ilustruje jednu typickou formu humoru, která dokonce vyjadřuje jistou povahu českého národa.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujalo?
Když myslím na českou historii, vyvstanou mi na mysli nejdřív základní legendy týkající se české identity, Libuše, Šárka, a pak vnímám sílu českého jazyka, který odolal a přežil vlivy okolních jazyků, zejména němčiny.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Piju pivo jenom v Čechách! A česká kuchyně? Existuje mnoho druhů a výborného chleba, husa je často dobře připravená.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Přišla jsem do Prahy v roce 1993 a bydlela jsem v Praze 18 let. Teď už jsme pryč. Přestěhovali jsme se před dvěma roky. Ale vracíme se až dva krát za rok na dovolenou, a naši kluci to chtějí a vyžadují.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Velmi jsem obdivovala Václava Havla. Jinak nedůvěra Čechů vůči politice a politikům mi občas dělá starosti, i když z historického pohledu je to pochopitelné a rozumím tomu.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Obrázek není k dispozici
Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská, co má vaše země výjimečného?
Věřte mi nebo ne, v průběhu těch osmnácti let, kdy jsme bydleli v Praze, mi nic nechybělo, snad jen mí přátelé a moje rodina. Ale francouzská hranice není zase tak daleko, a vraceli jsme se tam pravidelně. Praha je krásné město, kde se nám dobře žilo a kde vyrůstaly naše děti. Víte, všechny tyhle otázky a spoustu dalších, s nimiž jsem se během těch osmnácti let pražského života setkávala, jsem dlouze probírala s přítelkyní Lenkou, která na druhou stranu prožívala podobnou situaci ve Francii. Z našich přemítání, rozhovorů a dopisování vznikla kniha, která vyšla před několika týdny pod názvem "Prioritaire, Praha – Paříž".

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...