Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cestování

Plánujete dovolenou v Česku? Přinášíme vám 13 tipů na nejkrásnější výlety

Plánujete dovolenou v Česku. Přinášíme vám 13 tipů na nejkrásnější výlety foto: Profimedia

Údolí Bílé Opavy v Jeseníkách, nová Boží vyhlídka na Božím daru nebo výprava do světa pohádek za Šíleně smutnou princeznou. Zajímavých, krásných a málo známých míst je v Česku dost. Kam letos vyrazíte vy?
  12:00

Server Lidovky.cz pro vás připravil 13 článků s užitečnými tipy a radami, kam vyrazit a co tam neminout. To vše najdete v seriálu Nejkrásnější výlety. Další dvě série po deseti článcích budou následovat. Dohromady se tak můžete těšit na 33 nejkrásnějších a nejzajímavějších míst po celé republice. 

Seriál vás zavede třeba do neobyčejně obyčejné vesnice Holašovice, která ohromila filmaře i památkáře. Ale také za rytíři z Blaníku. Pokud máte rádi divočinu, dravé peřeje, vodopády, skály a obří kameny, vydejte se do Jeseníků k údolí Bílé Opavy. Pokud vás zajímá spíše historie, je pro vás jako dělaný výlet do Sázavského kláštera

Zajímavé stavby a sochy objevíte v Hořicích doslova na každém kroku. Pokud máte rádi pohádky, vydat se můžete i do míst, kde se natáčela Šíleně smutná princezna. Není to ale jediné pohádkové místo. Hrad Pernštejn se umístil v desítce nejpohádkovějších hradů u nás a filmaři tu natočili přibližně padesát filmů včetně hororů, komedií a reklam. Děti ho znají z pohádek Princezna Fantaghiro, Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Šťastný smolař nebo Jak se budí princezny, vtipně pojaté klasické pohádky o Šípkové Růžence z roku 1977.

Cestování po Čechách levněji

Již přes 60 různých slev a exkluzivních nabídek se objevilo v sekci České léto. Díky členství v iDNES Premium je možné získat při ubytování po Čechách jednu noc zdarma, získat výhodné vstupy do muzeí a na výstavy nebo třeba při koupi jedné jízdenky na lanovku ve Špindlerově Mlýně či na Ještědu získáte druhou zadarmo.

V nabídce jsou i praktické věci jako možnost nechat si zdarma profesionálně umýt kolo. Nazbyt nepřijdou ani zájemci o kulturu. Nedávno přibyla například možnost při zakoupení jedné vstupenky na Shakespearovské slavnosti získat druhou zdarma.

Cestování po Česku levněji

Jestli toho ale příliš nenachodíte a raději byste léto strávili u vody, vydejte se k jezerům na sever. I když tu pořád najdete místa, která lehce připomínají Tolkienův Mordor, měsíční krajina v okolí Ústí nad Labem, Mostu a Chomutova se postupně mění v krajinu jezer. Vykoupat se ale můžete i stylově jako za první republiky, městské lázně Mšeno jsou k tomu jako dělané

Z jednoho konce na druhý měří Krušné hory asi 160 km, takže až budete pátrat, kde si užít tu nejlepší dovolenou, odpověď stejně nenajdete. Krušné hory jsou krásné celé, ale Boží vyhlídku na Božím daru byste rozhodně neměli minout. Chcete se na výletě také něco dozvědět? Zamiřte do Dačic za tajemstvím kostky cukru nebo za kulturním dědictvím do Olešnice a Strážnice, tady vám vysvětlí vše, co se týká modrotisku

Jestli jste spíše na jídlo a milujte olomoucké tvarůžky, váš směr je jasný. Syrečky se na Hané podomácku vyráběly téměř v každé chalupě přes půl tisíciletí. Kde a kdo přesně s jejich výrobou začal se dozvíte, když vyrazíte na Moravu. 

Autor: