Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pláže i architektura. 10 nej míst Španělska

Cestování

  7:00
Španělsko je snem mnoha cestovatelů. Na své si přijdou milovníci přírody, památek a skvostné architektury. Najdete tu skvělé pláže, ale i překrásné hory. Dobré počasí je téměř zárukou. Tady je 10 nejlepších míst, kam se vypravit:

Alhambra, Španělsko foto: Shutterstock

1. Pueblos Blancos - Andalusie

Pueblos Blancos

Drsné svahy Andalusie zdobí bílé vesnice neboli pueblos blancos. Dříve zemědělská obydlí často chátrala, místní i zahraniční návštěvníci však znovuobjevili jejich kouzlo a domky opět září do dálky bílou omítkou. Mezi nejmalebnější vesnice patří Grazalema, Vejer de la Frontera a Arcos de la Frontera.

2. Alhambra - Granada

Alhambra

Alhambra je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Španělsku a není těžké uhodnout proč. Komplex paláců a pevností maurských panovníků se nachází na hranici města Granada. Je obklopený zahradami a v pozadí se tyčí zasněžené vrcholky pohoří Siera Nevada. Maurští básníci Alhambru přirovnávají k "perle vsazené do smaragdu". Interiér i výzdoba jsou podobně ohromující.

3. Barcelona

Casa Calvet, budova navržená Gaudím.

Hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska má rozhodně co nabídnout - skvělý noční život, nákupy a pláže. Na Barceloně jsou ovšem nejlepší fantastické stavby legendárního architekta Gaudího. Stále nedokončená velkolepá katedrála Sagrada Familia, originální domy s barevnými mozaikami Casa Mila, Casa Batlló, Casa Calvet a hravé sochy a lavičky v parku Guell - to všechno rozhodně musíte vidět.

4. Picos de Europa - úžasné přírodní scenérie

Picos de Europa

Španělsko, to je příroda. Najdete tu krásné písečné pláže, rozsáhlé pláně i hory. Vznešené vrcholy Picos de Europa na severu země jsou ale bezpochyby jedny z nejkrásnějších. Vápencové vrcholky hor, zelené údolí a hučící řeky...to vše zaručuje skvělý turistický zážitek i dobrodružství. Můžete si vyzkoušit rafting na divoké vodě nebo chůzi na sněžnicích. Žijí tu také ohrožené druhy zvířat, například medvěd hnědý nebo vlci.

5. Santiago de Compostela

Santiago de Compostela

Španělsko se díky dlouhé křesťanské tradici může pochlubit velkým množstvím gotických katedrál. Snad nejvíce strhující je ta v Santiagu de Compostela. Od středověku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Evropy a cílem známé Svatojakubské pouti (El Camino de Santiago). Každý rok zažívá nápor desítek tisíc poutníků.
6. Pico de Teide - sopečná 'měsíční' krajina

Mount Teide, Tenerife

Kanárské ostrovy jsou blíže k africkému pobřeží a i krajina je zde zcela odlišná. Ostrovy jsou sopečného původu a tvoří je strmé svahy a tmavě šedý písek na plážích. V centru Tenerife, který je největší a nejpopulárnější z ostrovů, stojí největší zasněžená sopka Pico de Teide (s nadmořskou výškou 3717 m je i třetí největší sopkou na světě). Na vrchol se můžete vyvézt lanovkou - výhled na ostrovy je tu velkolepý.

7. Formentera - krásné pláže

Plaž na ostrově Formentera

Španělsko má více než 5 tisíc kilometrů pobřeží a slunečné dny jsou tu po většinu roku. Takže se nelze divit, že pláže jsou často napěchované turisty. Opuštěná místa tu ale také objevíte. Jedna z nedotčených pláží s krásně bílým pískem se nachází na pobřeží ostrova Formentera, kterému se přezdívá Karibik Středomoří. Nachází se jižně od ostrova Ibiza a dostanete se sem lodí z pevniny, těch pár hodin stojí to za to.

8. Valencie - město umění a vědy

Valencie

Valencie je známá díky impozatnímu architektonickému muzeu nazvanému Město umění a vědy od architekta Santiaga Calatrava. Patří k jeho největším a nejsložitějším dílům a stalo se symbolem města. I další místa Španělska se mohou pyšnit skvostnou architekturou. Například Bilbao, kde můžete obdivovat nádherné křivky Guggenheimova muzea.

9. Sevilla

Plaza de Espana (Sevilla)

Hlavní město Andalusie, Sevilla, je plná krásných památek a atmosféra tady je nezapomenutelná. Město má originální náměstí Plaza de España. Vzniklo v roce 1929 a je příkladem mnohostranného andaluského stavitelství. Vedle reprezentativních budov k němu patří i arkádové chodby a široké zdobené promenády. Ve středu města jsou obrovské kanály, které mohou návštěvníci proplouvat na šlapadlech.

10. Segovia

Akvadukt v Segovii

Římané vládli Španělsku více než 6. století a jejich přítomnost je vidět na každém kroku. Snad nejpozoruhodnější připomínkou je nádherně zachovalý akvadukt v Segovii ve středním Španělsku. Římané jím přiváděli vodu do města. Délka akvaduktu od řeky Fuente Fría k hranicím města Segovia je přibližně 15 kilometrů. Nad okolní krajinou se klene ve výšce až 28,5 metru. Pro svou mimořádnou historickou hodnotu byl celý akvadukt společně s historickou částí Segovie přiřazen ke světovému dědictví UNESCO.
Žebříček sestavil cestovatel a autor mnoha průvodců Jeremy Head pro server www.globalgrasshopper.com


Nejkrásnější výlety

Dřevěné chodníky v soutěsceCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...