18. května 2013 10:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Řeky jsou splavné, vodákům přeje i počasí

Vodáci se po zimě připravují na odemykání řeky Malše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci se po zimě připravují na odemykání řeky Malše. | foto: František Panec, MAFRA

PRAHA Vodáci by o víkendu měli mít pro svůj sport velmi dobré podmínky. Většina českých řek je splavná a počasí bude zřejmě slunečné, v pátek o tom informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Splavné jsou podle něj zejména řeky, které vodáci využívají v letním období, navíc na nich zřejmě ještě nebude příliš mnoho lodí. Pro příznivce vodáckého sportu se pořádá také řada akcí.

"V řekách najdou dost vody pro splutí a voda se bude v peřejích správně čeřit," slibuje vodákům Jančar. Například Sázava je podle něj dobře splavná pod Krhanicemi, vody je zde tolik, že otevřeným kanoím hrozí ve vlnách zalití.

Lužnice je sjízdná v celém toku od Suchdola, lidé si ale musejí dát pozor na některých nových jezech: u Benešova mlýna se obtížně přistává, potíže hrozí také u nového jezu pod Lužničankou. Jančar varuje i před jezy na Berounce. "Voda je zde malinko rychlejší a úplné začátečníky to může zaskočit," upozornil.

Splavné jsou také zdrojnice Berounky, Mže, Radbuza či Úhlava. Vltava má setrvalý a příjemný vodácký průtok pod Vyšším Brodem, Ohře je dobře sjízdná od Chebu i v peřejnatých místech Svatošských skal nebo pod Hubertusem. Z menších toků jsou splavné úseky na Orlici, Úpa či Jizera pod Železným Brodem. Labe je vhodné pro výlet na lodích pod přehradou Les Království.

Sníh odtává a průtok v horských oblastech klesá.

Na Moravě zůstávají splavné zejména dolní toky řek, například Dyje od rakouského Raabsu či Jihlava pod Mohelnem. Výjimkou bude tento víkend Moravice, kde se vypouští voda z Kružberka, a tak bude možné plout odsud až do Opavy.

V sobotu se koná Vodácký maraton na Berounce a čištění řeky Otavy. Na klidné vodě lipenského jezera se sejdou příznivci dračích lodí na akci Lipno Dragon Boat Race 2013.

Lidovky.cz, ČTK