Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Singltrek pod Smrkem: od deprese po adrenalin mezi stromy

Cestování

  12:00
Tohle je pohlednice Made in Česko, za niž by se nemuseli stydět ani v Rakousku. Singltrek pod Smrkem se svými osmdesáti kilometry trailů je vyhlášeným evropským bikerským areálem. Právem, nutno po první návštěvě dodat.

Singltrek foto: Václav VáchaLidovky.cz

Příjezd do Nového Města pod Smrkem přivodí vnímavějšími návštěvníkovi mírnou depresi. Obří textilní továrna, svého času patřila k nejmodernějším a největším v Rakousku-Uhersku, léta chátrá. Nejde jen o rozpadající se monument průmyslové architektury, s krachem fabriky přišly stovky místních o práci a ekonomická deprese dostihla celý region.

Jen pár stovek metrů odtud ale na takové myšlenky nezbývá čas. Každá chyba je tady vykoupena bolestivým pádem.

Singltrek pod Smrkem prověří celého člověka. Nestačí nohy. Dostanou zabrat ramena, záda, ruce. Ale hlavně, hlavně je nutné zapojit i hlavu.

Singltrek pod Smrkem: o skoky tu není nouze

Stezky se kroutí mezi stromy, terénní vlny připomínají mořský příboj. Tep lítá nahoru dolů s tím, jak se houpe stezka. Je nutné předvídat. Za příští zatáčkou může být – a také obvykle je – strž. V lepším případě stezka zmizí v potoku.

Jízda chvílemi připomíná slalom. Jen místo branek jsou stromy. A ty neuhnou. Což je ostatně na každém druhém vidět. Má otrhanou kůru od bikerů, kteří nenašli tu správnou stopu a ramenem či řídítky zavadili.

Při každém cinknutí o balvan či vystřelení z dráhy se vybaví varování majitelky penzionu, kde jsme se ubytovali: Dávejte pozor, každý víkend sem míří vrtulník záchranářů anebo minimálně sanita.

Když se šplháte na Hejnický Hřeben anebo na polské straně zdoláváte  černý okruh Nad Czerniawou, přemýšlíte, jestli vám při nastoupeném tempu dřív nepraskne pumpa (ta srdeční) nebo duše (ta na kole).

A pokud tuhle pekelnou jízdu přežijete, budete se chtít vrátit. Sjet to příště líp, bez chyb, rychleji. Zkrátka: dokonalý adrenalinový zážitek pro cyklisty, které omrzely nudné asfaltové stezky kolem řek.  

Singltrek pod Smrkem: podzim dokáže být na trailech kouzelný

O to smutnější je pak četba regionálních deníků, na jejichž stránkách se tamní radnice přetahuje se zakladatelem singltreku Tomášem Kvasničkou. Stovky bikerů pomalu sjíždí povrch stezek a obecně prospěšná společnost vedená tamním radním neví, jak se o unikátní stezky starat. Spoluautor Kvasnička se zdráhá vydat manuál a nabízí, že se o areál bude starat sám za poloviční cenu.

Pohled přes řídítka je jednoznačný: ať se o traily postará ten, kdo to opravdu umí. Tahle optika se umocňuje s každým uvolněným šutrákem, který se po setkání s kolem mění v nekontrolovaný projektil.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...