Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Skřítci střežící zlato a černí hradní rytíři. Kašperk je hrad plný tajemství'

Cestování

  6:00
Krásná šumavská příroda, majestátní kopce i tichá jezera. Mezi nimi najdete nejvýše položený hrad v Česku, který nechal postavit Karel IV. „Kašperk i jeho okolí je inspirací mnoha pověstí. Zajímavé je, že velká část z nich, byla stvořena německy mluvícím obyvatelstvem, které v této oblasti po staletí převažovalo. To znamená, že na rozdíl od romantických pověstí některých památek z vnitrozemí, lidé vyskytující se kašperských pověstech často dopadnou špatně,“ říká zdejší kastelán Zdeněk Svoboda.

Hrad Kašperk. foto: www.kasperk.cz

Lidovky.cz: Když jste byl dítě, bavilo vás chodit s rodiči po zámcích a hradech? Proto jste se stal kastelánem?
Pamatuji si hlavně školní výlety na Vyšehrad, na Levý Hradec, Veltrusy a rodinné výlety na Okoř, Žebrák a Točník. V té době mi bylo od osmi do dvanácti let. Nevím vlastně ani proč, ale návštěvy těchto památek uvízli v mojí paměti jako velice zajímavé a příjemné vzpomínky. Možná, že jsem z těch míst podvědomě cítil klid, důstojnost, romantiku. Když tak o tom teď přemýšlím, asi mě jako malého kluka oslovila atmosféra těch míst, jejich genius loci.

Lidovky.cz: V čem je povolání kastelána výjimečné? Co všechno musíte umět a vědět?
Je to výjimečné především v tom, že žijete a pracujete na výjimečném a jedinečném místě. Navíc máte poměrně dost možností přímo ovlivňovat, co s památkou bude. Můžete přímo ovlivnit, jaké budou prohlídky hradu i doprovodné programy. Vlastně nesu největší odpovědnosti za to, jaký zážitek či dojem si návštěvnici z hradu odnesou. Do značné míry mohu ovlivňovat i koncepci záchrany či obnovy hradu.

Hrad Helfenburk se zvedá z prachu. Získal milion korun na záchranu

Já jako kastelán bych měl hrad především dobře poznat a rozumět mu. Myslím tím poznat nejen jeho historii a stavební vývoj. Pokud objekt, na kterém působíte, skutečně poznáte, vytvoříte nebo lépe řečeno uzraje ve vás názor, jak s hradem nakládat, jak ho využívat apod. Každý kastelán musí především mít představu, jak bude fungovat návštěvnický provoz, systém údržby a případně obnova či záchrana původních konstrukcí. Čili nějaké znalosti historie a architektury jistě nejsou na škodu, organizační schopnosti a všeobecný rozhled také ne, vnímavost je podle mě rozhodně vítána. 

Lidovky.cz: Co děláte v zimě, když není sezona?
To je poměrně častá otázka. Na Kašperku se snažíme turistickou sezonu neustále prodlužovat. Například v loňském roce jsme turistickou sezónu začali v březnu a skončili v půlce listopadu. Letos jsme otevřeli již v únoru. Tradiční jsou naše zimní prohlídky s doprovodným programem mezi Vánocemi a Novým rokem. V době, kdy je hrad uzavřen, si částečně vybíráme náhradní volna a dovolené za napracované hodiny ze sezóny, doděláváme účetnictví včetně vyúčtování dotací, statistiky. Vedle toho připravujeme novou turistickou sezónu, kulturní programy, nové prohlídky, stavební práce a tak podobně.

Hrad Kašperk

Lidovky.cz: Musíte na hradě uklízet?
Hrad se musí neustále uklízet a to jak v místech, kterými návštěvnici prochází, tak i našem zázemí, včetně kotelny. Musím přiznat, že v tomto máme určitě rezervy, pořád je co zlepšovat.

Lidovky.cz: Co je na hradu Kašperk nejzajímavějšího?
Hrad Kašperk je jedinečný spojením hradu Karla IV. zasazeným uprostřed nádherné šumavské přírody. Jedná se o gotický hrad, který nenese stopy mladších slohově odlišných úprav. A tento majestátní objekt vévodí celému okolí, neboť byl vystavěn na skále 886 m vysoké. Díky tomu je Kašperk nejvýše položeným královským hradem v Čechách. Kolem jsou jen lesy, tu a tam v dálce nějaké městečko, vesnice či osada, kostel. Výhled na Šumavu, přičemž je vidět i Velký Roklan v Bavorsku (2. nevyšší hora Šumavy), z hradních věži je fascinující. Ať máte jakoukoliv náladu, jakýkoliv problém, při pohledu z věže do krajiny na vás dýchne klid, kráse, ticho, pohoda. 

Lidovky.cz: Znáte nějaké báchorky, které se v kraji vypráví?
Hrad i jeho okolí je inspirací mnoha pověstí. Zajímavé je, že velká část z nich, byla stvořena německy mluvícím obyvatelstvem, které v této oblasti po staletí převažovalo. To znamená, že na rozdíl od romantických pověstí některých památek z vnitrozemí, lidé vyskytující se kašperských pověstech často dopadnou špatně. Například pověst o Šplhavcovi. Nějaký poutník zašel jednou do hradní věže, že tam přenocuje. Ranec si dal pod hlavu, hůl do kouta a spal. O půlnoci ho vzbudil rámus, podíval se z okna a uviděl, jak nad ním po zdi šplhá bílé strašidlo. Zavolal: “Hej, ty, pojď dolů!“ Strašidlo se na zdi okamžitě otočilo a lezlo hlavou dolů směrem k oknu. Chlapík viděl bílou lebku, prázdné oční důlky. Na nic nečekal, nechal ranec s holí ležet a pádil ven. Nedoběhnul daleko, dostal ránu do zad a zůstal ležet. Z leknutí se nikdy nevzpamatoval, zapomněl jak se jmenuje i odkud přišel. A všude kolem hradu jsou majestátní kopce, zurčící řeky a potoky, tichá jezera, rozlehlé louky a hluboké lesy, kde dost možná tančí divoženky, toulají se skřítci střežící zlato nebo černí hradní rytíři.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat