Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Špičák na Šumavě. Užijte si bikepark i rodinnou pohodu

Cestování

  6:20
Ze sedla vede pohádková stezka do Brčálníku, tedy nejhlubšího údolí na Šumavě. Na pohádkové stezce zhruba 2,5 km dlouhé děti pomáhají hledat postelníčka, tedy skřítka, který v dětských postýlkách vypráví dětem pohádky na dobrou noc.

Ze sedla vede pohádková stezka do Brčálníku, tedy nejhlubšího údolí na Šumavě. Na pohádkové stezce zhruba 2,5 km dlouhé děti pomáhají hledat postelníčka, tedy skřítka, který v dětských postýlkách vypráví dětem pohádky na dobrou noc. foto: Tomáš Rucký

Odměnou na konci stezky je pro děti samotná pohádková země, kde můžou spatřit třeba čaroděje Šedivku, Škvírníka nebo Jabloňovou panenku. Vstup pro děti do 12-ti let činí 50 Kč, pro dospělé 80 Kč.

Špičák v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 hod
  • 1 jízda na lanovce dospělí (nahoru) 130 Kč
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 570 Kč
  • Zapůjčení horského kola (1 den) 360 Kč
  • Zapůjčení sjezdového kola 1160 Kč
  • Provozní doba lanovky Neděle-Čtvrtek 9:00 – 17:00, Pátek-Sobota 9:00 – 18:00
  • http://sumava.spicak.cz/

Na šumavském Špičáku se lanovka točí i v létě a turisty i bikery vyváží na jeden z nejpopulárnějších vrcholů této části Šumavy, který je posledních pár let ověnčen i dřevěnou rozhlednou. Z vrcholu Špičáku se lze vydat na řadu cyklistických i pěších výletů a rovněž se odtud spouští několik bikeparkových tras. Stezka Po stopách zajíce nebo Pohádková země lákají pak na procházku i ty nejmenší turisty.

Na Špičáku jsme zaparkovali na jejich poměrně „mladém“ parkovišti, které je zdarma a vydali jsme se rovnou k pokladnám a následně k lanovce, která nás i s koly vytáhla na vrchol. Tady stojí za to, vyšlápnout si na dřevěnou rozhlednu, odkud vidíte přímo na ledovcové Čertovo jezero nebo přehradu Nýrsko. Kromě okolních hor jako je Jezerní hora, Pancíř nebo Javor můžete za dobré viditelnosti spatřit i Alpy. U rozhledny najdete i malé zázemí v podobě toalet, občerstvení s posezením a také houpačky a klouzačky pro děti.

Z rozhledny se můžete vydat buď na Černé jezero, nebo po stezce „Po stopách zajíce“ směrem na Čertovo jezero a zpět k dětskému hřišti na Špičák, kdy mohou děti průběžně po cestě luštit vědomostní tajenku o šumavské přírodě. Soutěžní kartičky k tajence si můžete vyzvednout na pokladně a budou-li vaše děti úspěšné, obdrží nálepku zajíce a budou zařazené do slosování o víkendovou lyžařskou školu. My se po šotolinové zpevněné cestě vydali nejprve na Černé jezero, které je největší ledovcové u nás, následně jsme pokračovali mírně z kopce a po vrstevnici na Špičácké sedlo.

U Špičáku nelze nezmínit také jejich bikepark, který se řadí k nejlepším a...
Odměnou na konci stezky je pro děti samotná pohádková země, kde můžou spatřit...

Z Brčálníku nás čekal slušný kopec zpět na špičácké sedlo, takže komu již na tento kopec síly nezbydou, můžou jet z Brčálníku klidně vlakem na Špičák a absolvovat tak jízdu jedním z nejdelších železničních tunelů v ČR. My jsme si ze sedla ještě vyšlápli o kousek výše, a to na Hofmanky, odkud jsme se obstarožní a takřka raritní jednosedačkovou lanovkou nechali vyvézt na jeden z nejvyšších vrcholů Železnorudska – Pancíř.

Na Pancíři si můžete vystoupat na tamní rozhlednu nebo jen posedět na venkovní terásce restaurace s výhledem. Z Pancíře můžete libovolně sjet z kopce až do Železné Rudy, kde na závěr výletu můžete navštívit Environmentální centrum přímo ve městě. Vstup je zcela zdarma a prohlédnout si můžete například starodávné lyže a jejich vývoj a dozvíte se například, že v roce 1910 se vzpruhy na lyžích dosahovalo jejich ohnutím nad párou. Příslušná nádoba je samozřejmě součástí výstavy.

K jakékoli platné jízdence na špičáckou lanovku navíc získáte pro děti vstup...

Kromě lyží zaujmou také vycpaná zvířata žijící na Šumavě od lišek, přes bobry až po jelena, a také kamenná kronika Šumavy. Jednoznačně se tu na notnou chvíli zabaví děti i dospělí a ještě si odnesete řadu vědomostí.

U Špičáku nelze nezmínit také jejich bikepark, který se řadí k nejlepším a nejpestřejším u nás. Ve světě profesionálních bikerů je Špičák v povědomí i díky pravidelnému pořádání Evropského poháru ve sjezdu, čili tratě odpovídají i požadavkům náročných sjezdařů. Pro „běžné smrtelníky“ se tu samozřejmě také trať najde a já na tomto místě pravidelně doporučuji nejjednodušší trasu Lesní pannu, která se stejně jako ostatní tratě vyznačuje bohatou pestrostí.

Lesní panna zahrnuje různé typy klopených zatáček, techničtější lesní sekce i pohodové traverzy s výhledem na Železnou Rudu. Nejobtížnější sekce nebo překážky se dají objíždět, nicméně na místě je již celoodpružené kolo, nikoli pevné. Trail bych tedy nedoporučovala rodinám, ale spíše aktivním bikerům, kteří už na kole nějakou tu zkušenost mají.

K jakékoli platné jízdence na špičáckou lanovku navíc získáte pro děti vstup zdarma do dětského parku, který zahrnuje pojízdný pás, tubingovou dráhu a také dětský trail včetně možnosti půjčit dětem malé kolo nebo odrážedlo.

Čertovo jezero
Autor:

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...