Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Život bez nehod? V Bolívii auta posvěcují

 Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších | foto: Štěpán Čapek

Kdo by neznal Copacabanu, čtvrť v Riu de Janeiru se slavnou pláží. Ale málokdo ví, že pojmenování pochází od Panny Cobacabánské, patrona Bolívie.

V Bolívii se také nalézá městečko Copacabana a toho času jsem se tam s přáteli nalézal i já. A městečko Copacabana se nalézá těsně u hranic s Peru, na břehu jezera Titicaca.

 Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších
Městečko Copacabana se nalézá těsně u hranic s Peru


Zcela předpokládatelně v něm je i bazilika věnovaná výše zmíněné svaté. Protože jsme měli v městečku při cestě do La Paz jeden den čas, řekli jsme si že se na tuto památku půjdem podívat, abychom měli také nějaký ten kulturní program.

Už z dálky nám bylo zvláštní srocení davu kolem chrámu, nicméně náboženské poutě a slavnosti jsou k vidění všude po světě. Co bylo ještě divnější, vysoká koncentrace vozidel, na bolívijské poměry spíše novějších (rozuměj, vyrobených v tomto století), korunovaných několika kamiony bez návěsů a pár autobusy, proti místním zvyklostem prázdnými.


Pohlednice z cest na větší mapě

Když jsme přišli blíž, zjistili jsme že probíhá svěcení. Ale svěcení aut! Bolívijci jsou pověrčivý národ a štěstí je nutné pojistit. A protože takové svěcení je slavnostní událost, auta byla patřičně vyzdobená a poté důkladně pokropena svěcenou vodou. Vysvěcené auto je totiž zcela bezpečné, do budoucna zcela nehod a poruch prosté, no neberte to! Minimálně do příštího svěcení.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!