Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změna pohlaví je pro Poláky něco jako pedofilie, říká Čech

Cestování

  6:35
Viktor Wanli se do Polska přestěhoval kvůli práci, našel si zde přítelkyni, se kterou se později oženil a už tam zůstal. Do Česka se ale pravidelně vrací. „Poláci mají Čechy rádi, říkají jim Pepíci, ale myslí to v dobrém,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Viktor Wanli foto: Archiv

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Nejvíce to, jak jsem si teprve v Polsku uvědomil potenciál tamního trhu. Úroveň služeb, zboží, organizace firem, plánování měst. Všechno bylo oproti Česku zpožděné. Je to tak i dnes. Velikost a rozmanitost polského trhu je příležitostí pro každého českého podnikatele. Je třeba dodat, že Češi jsou tu vřele vítáni - narozdíl od jiných národností, což je fajn, protože to usnadňuje kontakt s přáteli i zaměstnanci. Ale jak jde o pracovní jednání, jsou Poláci velmi zkušení vyjednavači. Polsko také nabízí možnost poměrně vysokého výdělku. Bydlím ve městě Koszalin, což je 15 km od Baltického moře. Je to zemědělská oblast, jezdí sem hodně turistů, ale podíl průmyslu je tu malý. Je to velice zdravé místo pro život, jsou tu lázně a aquaparky. Příroda mi tu připomíná jižní Čechy - mnoho jezer, lesů a vysoká koncentrace turistů z Německa. Aktivně tu investují především skandinávské firmy. 

Lidovky.cz. S čím jste v cizině narazil? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nenarazil jsem prakticky s ničím. Poláci jsou velice otevřený národ. Mají Čechy rádi a rádi o nich vtipkují - v dobrém slova smyslu. Akorát se nedokážou identifikovat s naším ateismem. To pro ně občas může být problém. Je lepší o tom nemluvit, než dlouze a dlouze diskutovat. Nedávno v jednom katolickém kostele přirovnali změnu pohlaví k pedofilii.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Vracím se velice často. Mám v Česku rodinu i podnikatelské aktivity. Žena si oblíbila Prahu i Český Krumlov a miluje české pivo, špekové knedlíky a gulášovou polévku.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi tu knedlíky, smažený sýr, vrabec a vůbec celá česká kuchyně. Obecně ale je polská kuchyně té české podobná. Jen tu mají více polévek. Prakticky každý druhý oběd musí mít polévku před hlavním chodem.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Mám syna, ale ten žije na Moravě s bývalou přítelkyní, takže česky umí perfektně. Moje současná žena má češtinu ráda a aktivně ji používá v Česku.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Pepíci. Takovou přezdívku Poláci používají pro Čechy. Obecně ale reagují při setkání s Čechem úsměvem.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Moc nesleduji. Nemám rád polskou politiku. Je agresivnější než česká. Objevuje se v ní mnohem více demagogů a demagogie vůbec. Ta je spojená s náboženstvím především.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat