Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Concerto Glassico: Česká centra představují umění českých sklářů

Design

  7:42
Po celý leden mohou návštěvníci v Českém centru v Praze obdivovat díla předních českých sklářských designérů i práce studentů sklářské školy v Novém Boru doplněné fotografiemi Miroslava Vojtěchovského. Mohou si ale také zkusit vytvořit vlastní vitráž nebo šperk.

Václav Cígler: Objekt s konkávními plochami foto: Miroslav Vojtěchovský

Projekt Concerto Glassico, který vznikl ve spolupráci Českých center a Createam, má jasný cíl: oživit povědomí o českém skle a poukázat na rozmanitost oboru.

Skleněné rozhovory

Prezentace v Českém centru Praha volně a v menším měřítku navazuje na úspěšnou a doposud nejrozsáhlejší výstavu skla a bižuterie v České republice, výstavu Concerto Glassico, která se v roce 2016 po dobu tří měsíců konala v Toskánském paláci v Praze. Jejím základním motivem je fotografické setkání s díly vynikajících výtvarníků, s osobnostmi českého sklářství, které svým myšlením, souborem vlastností, jednáním a výsledky své práce ovlivnily vývoj sklářského umění a přispěly k osobitosti a vysoké úrovni českého sklářství.

Concerto Glassico

Výstava je pro veřejnost otevřena od 6. 1. a potrvá do 31. 1. Otvírací doba ve všední dny je od 11.00 do 18.00. V sobotu je otevřeno od 11.00 do 17.00. Vstup na výstavu je volný. Workshopy se konají ve dnech 11.1. a 19.1. Adresa: Rytířská 31, Praha 1.

Fotografickou část výstavy „Skleněné rozhovory“ autora prof. Miroslava Vojtěchovského doplňují nejobdivovanější díla z výstavy Concerto Glassico 2016, kterými jsou například „Zrození života“ prof. Vladimíra Kleina, „Vlna“ prof. Jaroslava Svobody a „Korunovační klenoty krále Karla IV.“, které vytvořil Jiří Pačínek, objekt „Andělé“ Denisy Holubové, „Karel IV.“ Františka Janáka a vitráž Skloartu Lubenec „Abstrakce“ a 3D objekt „Zrození“ Jitky Kantové. Vedle šesti výtvarných děl renomovaných výtvarníků starší a střední generace jsou vystaveny práce jedenácti studentů sklářské školy v Novém Boru.

Zviditelnění českého skla v zahraničí

Tradiční Concerto Glassico v Toskánském paláci v Praze se stalo za uplynulé 4 roky komplexní, odvětvovou prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu ve všech souvislostech. Poprvé se tento projekt představil široké české i zahraniční návštěvnické veřejnosti v roce 2014 v Toskánském paláci v Praze pod patronací Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vladimír Procházka: Rozpouštějící se ledovec
Jiří Pačínek: Korunovační klenoty krále Karla IV.

Pro velký úspěch se z něj stalo pravidelné bienále a už v roce 2016 Concerto Glassico ukázalo, že je schopno vykročit do světa a účinně podpořit exportní příležitosti. Cílem projektu je vytvářet marketingovou platformu pro sklářské firmy, školy, výtvarníky, zvýšit povědomí o českém skle a bižuterii a zviditelnit současný potenciál, jedinečnost a kvalitu, které tato odvětví českého průmyslu představují. Zájem o Concerto Glassico projevila galerie Petronas ve Twin Towers v Kuala Lumpur.

Kurátorem výstavy je prof. Miroslav Vojtěchovský, doprovodný program (workshop) zajišťuje Skloart Lubenec. Pro návštěvníky v Českém centru v Praze jsou připraveny interaktivní programy a pro ty, kteří si budou chtít vyzkoušet živou práci sklářů, bude připravena tvůrčí dílna, kde si mohou vytvořit pod dohledem odborníků vlastní bižuterii nebo skleněné vitrážky Skloartu z Lubence.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!